Pomysł na aranżację kuchni z Dulux

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Rada: Aranżację kuchni rozpocznij od zadania sobie kilku pytań. Podstawowymi pytaniami są:

  • Jaki cel chcę osiągnąć?
  • Czy chcę, aby było funkcjonalnie, czy bardziej zależy mi na stylu?
  • Jak duże zmiany zamierzam wprowadzić?
  • Co położyć na ścianę w kuchni?
  • Jaki chcę mieć kolor ścian w kuchni?
  • Jak pomalować kuchnię? Itp.

Niezależnie od tego czy chcesz zmienić aranżację dotychczasowego wnętrza, czy masz do urządzenia zupełnie nowe, pamiętaj o przyjrzeniu się poszczególnym strefom w kuchni. Zastanów się nad rozmiarami i rozmieszczeniem każdej z 4 stref ważnych dla ergonomii tego pomieszczenia:

  • strefa mycia i sprzątania
  • strefa przechowywania
  • strefa przygotowywania
  • strefa gotowania i pieczenia .

W tym celu rozrysuj sobie plan wnętrza i zastanów się, czy ich rozłożenie i wielkość są optymalnie zaplanowane. Pamiętaj również o kolorach mebli i ścian – powinny być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne – w końcu to powłoki narażone na tłuszcz, wilgoć i różnego rodzaju zabrudzenia.

Pomysł na aranżację kuchni z Dulux

Jaka farba do kuchni?

Farba do ścian kuchni musi być więc odporna, dlatego wybierz Dulux Kuchnia i Łazienka. Dzięki unikalnej technologii Protect tworzy trwałe powłoki, odporne na trudne plamy (także z tłuszczu) oraz działanie wilgoci i grzybów pleśniowych. Optymalny wybór kolorów farb gotowych Dulux Kuchnia i Łazienka oraz nieograniczony wybór farb z mieszalnika Dulux Kitchen&Bathroom, pozwoli Ci dobrać wymarzone połączenie kolorów ścian spośród 10 tysięcy odcieni. Dzięki aplikacji Dulux Visualizer zobaczysz wygląd Twoich ścian, jeszcze przed malowaniem.

Pomysły na aranżację kuchni z Dulux

Kolor ścian w kuchni

Kuchnia jest ważną częścią domu, w niektórych nowoczesnych rozwiązaniach jest otwarta lub połączona z salonem, dlatego niezmiernie istotne jest, aby aranżacja kuchni była dopasowana stylem i klimatem do reszty domu.

Wszystko zależy od tego, jakie mamy kolory mebli i dodatków. Możemy je dobierać na zasadzie ton w ton – połączone odcienie tej samej barwy (np. beż z brązem). Takie połączenie jest najbardziej łagodne, stonowane (stąd nazwa ton w ton), ale może się wydawać nieco zachowawcze.

Innym sposobem jest łączenie harmonizujące – połączenie barw sąsiadujących na kole kolorów (np. żółty z zielonym, zielony z niebieskim). To połączenie ożywia wnętrze, dzięki czemu staje się ono bardziej interesujące. Najbardziej wyrazistym połączeniem jest kontrast, czyli zestawienie barw leżących po przeciwległych stronach na kole kolorów. To połączenie wprowadza dynamizm do wnętrza, ale warto stosować go z umiarem, by zbyt mocno nie przytłoczyło pozostałych elementów wnętrza.

Kolory zdecydowane, intensywne potraktuj jako barwny akcent i otocz je neutralnymi. Barwy dobieraj we wnętrzu na zasadzie kontynuacji i nawiązań do kolorów już istniejących we wnętrzu. Takie kompleksowe i uniwersalne podejście do aranżacji wnętrza sprawdzi się w każdym stylu i w każdym pomieszczeniu.

Przygotowanie do malowania

Kolejnym etapem urządzania kuchni jest przygotowanie pomieszczenia do malowania. By kolory doskonale prezentowały się na ścianach, musisz starannie przygotować podłoże. Przed przystąpieniem do pracy zabezpiecz podłogę oraz sprzęty folią malarską i przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia. Następnie oczyść ściany wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, zeskrob pozostałości łuszczącej się farby i wypełnij ubytki oraz dziury szpachlą.

Oklej taśmą malarską powierzchnie wymagające ochrony przed przypadkowym pomalowaniem: ramy okien, drzwi, kontakty i włączniki światła, krawędzie szafek i blatów kuchennych etc.

Pamiętaj o zagruntowaniu powierzchni wcześniej niemalowanych (za lodówką czy szafkami).

Na tak przygotowanej powierzchni uzyskasz gładką i trwałą powłokę malarską. Malowanie rozpocznij od ściany z oknem i postępuj jak podczas malowania salonu – bowiem zasady malowania są uniwersalne dla każdego pomieszczenia.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie wszystkie czynności są przedstawione w filmie „Kolorowe (R)ewolucje - Dulux Kuchnia i Łazienka”.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci w łatwy sposób urządzić swoją kuchnię.