Poznaj koło barw

Jeśli zabierasz się za dekorowanie, warto przyjrzeć się najpierw kołu barw. Zauważysz, że koło jest podzielone w przybliżeniu na dwie grupy kolorów: kolory ciepłe i kolory chłodne. Czerwienie, żółcie, pomarańcze i kolory beżowe/kremowe to kolory ciepłe, a błękity, zielenie i szarości to barwy chłodne. Wszystkie odcienie znajdziesz w palecie Dulux Kolory Świata.

Kolory Świata - Paleta kolorów - Andaluzja

Kolory ciepłe

Stymulujące, pikantne i pobudzające, ciepłe kolory ścian sprawdzają się najlepiej w bardziej publicznych pokojach w domu, takich jak salon, jadalnia i kuchnia. Jeśli lubisz kolory nasycone, możesz zdecydować się na energetyczne, cytrusowe odcienie, takie jak cytrynowy, mandarynkowy i fuksja. Jeśli preferujesz wygląd bardziej subtelny, lecz nadal ciepły, przyjrzyj się ciemniejszemu krańcowi ciepłego spektrum. To kolory takie, jak morwowy, ciemnopomarańczowy i musztardowy. Ciepłe kolory nadają się doskonale do ciemniejszych pokoi z oknami wychodzącymi na północ, ponieważ podnoszą jakość oświetlenia i dodają żywości.

Bogatą paletę kolorów ciepłych znajdziesz w kolekcji Kolory Świata. Wybierz spośród złotych i żółtych kolorów Cejlonu, oranży z Tybetu, czerwieni Andaluzji oraz zieleni Wyspy Bali.

Poznaj ciepłe odcienie Kolorów Świata>

Paleta kolorów farb Antarktyda - odcienie szarości i błękitów

Kolory zimne

Spokojne, ciche, zimne lun chłodne kolory ścian pomagają wyciszyć emocje i uspokoić zmysły, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w miejscach, w których odpoczywasz, relaksujesz się i nabierasz energii. Możesz zdecydować się na morskie błękity w łazience z kolekcji Antarktyda Dulux Kolory Świata, by stworzyć kopię laguny (my uwielbiamy kobalt, ultramarynę i półprzezroczysty morski) lub udekorować domowe biuro przydymionymi odcieniami lila, aby stworzyć oazę spokoju. Jeśli Twoje pokoje wychodzą na południe i są dobrze nasłonecznione, spróbuj zrównoważyć światło chłodnymi kolorami, takimi jak sosna i morski błękit.

Paleta farb Kalkuta - odcienie brązów

Ciepłe kolory neutralne

Przyjemne dla oka, ciepłe kolory neutralne tworzą wrażenie dyskretnej elegancji. Jeśli marzysz o przytulnym sanktuarium i doskonałym śnie, spróbuj pomalować sypialnię kombinacją ciepłych kolorów neutralnych, takich jak miękka trufla, ciepły miód i mleczna czekolada. Blade odcienie tworzą spokojny nastrój, a tony głębsze dają poczucie luksusu. Podkreśl przytulny nastrój miękkimi kocami w odcieniach takich jak ostryga i gałka muszkatołowa. Odpowiedni kolor znajdziesz w palecie Tybet czy Kreta Kolory Świata.

Paleta kolorów Skandynawia - Skandynawia - odcienie szarości

Chłodne kolory neutralne

Miękkie i delikatne, chłodne kolory neutralne doskonale wyważają i stabilizują pomieszczenie. Aby stworzyć pokój nowoczesny i elegancki, przyjrzyj się odcieniom z ciemniejszego krańca spektrum, takim jak cyna, przydymiona i ciemna szarość, węgiel drzewny. Aby zapewnić bardziej miękki i delikatny nastrój, wybierz kolory zbliżone do bieli, takie jak perła i migdał, lub też pudrowe szarości, jak gołębia szarość i stal. Skontrastuj je ze świeżym, białym drewnem mebli i drewnianą podłogą. Paleta Skandynawia z Kolorów Świata, ułatwi Ci wybór najlepszego koloru.