Co zrobić z resztkami farby?

Kończysz malowanie i zastanawiasz się co zrobić z niewykorzystaną farbą? Nie wiesz jak w najbardziej bezpieczny dla środowiska sposób umyć narzędzia malarskie – wałek, pędzel, kuwetę?

  1. Co zrobić z niewykorzystaną farbą?

Jeśli po zakończonym malowaniu, została Ci niewykorzystana farba, możesz wykorzystać ją w następujące sposoby:

  • Przechowaj na później - Zamknij szczelnie i przechowaj w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu – może Ci się jeszcze przydać.
  • Oddaj na cele społeczne – w Twojej okolicy mogą być miejsca użyteczności lub pomocy społecznej, które akurat planują remont. Podziel się z nimi farbą
  • Zero Waste - W mediach społecznościowych popularne są grupy Zero Waste lub Less Waste – poszukaj grupy w swojej okolicy i ogłoś, że masz farbę do oddania. Kto wie, może komuś akurat brakuje farby lub ma pomysł jak ją wykorzystać?
  • Zutylizuj – najbardziej ekologicznym sposobem jest wykorzystanie całej zawartości farby, jeśli natomiast nie masz ani takiej potrzeby, ani możliwości, pamiętaj aby nie wyrzucać farby do śmieci! Puszkę z zawartością należy oddać do autoryzowanego punktu utylizacji – np. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Najbliższy PSZOK znajdziesz kontaktując się z lokalnym Urzędem Gminy.
  1. Jak umyć narzędzia malarskie po zakończonym malowaniu?

W trakcie malowania

Jeśli malowanie trwa więcej niż dzień i planujesz położyć kolejną warstwę produktu dnia następnego, a może robisz sobie kilku godzinną przerwę w malowaniu – nie musisz myć narzędzi malarskich! Wystarczy, że zawiniesz je szczelnie w wykorzystywaną folię malarską lub torebkę foliową, czy folię spożywczą. Po rozwinięciu farba nie będzie zaschnięta i będziesz mógł kontynuować malowanie. Bez zbędnego czyszczenia, bez marnowania farby i wody.

Po zakończonym malowaniu

Po zakończonym malowaniu zadbaj o narzędzia tak, aby móc je wykorzystać do kolejnego malowania. Poniżej wskazówki, jak usunąć farbę z narzędzi malarskich.

Zacznij od usunięcia nadmiaru farby z pędzli i wałka – np. wetrzyj nadmiar w starą gazetę. Malowanie zaplanuj tak, aby na kuwecie zostało jak najmniej farby.

Produkty wodorozcieńczalne

Jeśli malowałeś farbą wodorozcieńczalną, narzędzia umyj wodą.

Nie wylewaj brudnej wody do kanalizacji. Umyj pędzle, wałki, kuwety w misce z wodą. Wodę możesz przelać do pustej puszki po farbie i oddać do utylizacji w najbliższym PSZOK. Pamiętaj, że woda po farbie musi być oddana w oryginalnym opakowaniu po farbie, którą malowałeś. PSZOK nie przyjmuje niefabrycznych pojemników, gdyż wtedy nie można zidentyfikować znajdujących się w nich odpadów.

Farby rozpuszczalnikowe

Narzędzia malarskie po malowaniu farbą rozpuszczalnikową, umyj rozpuszczalnikiem. Rozpuszczalnika pod żadnym pozorem nie można wlewać do kanalizacji. Możesz go odlać do słoika i wykorzystać w przyszłości do ponownego mycia.

Pamiętaj, aby przechowywać niebezpieczne substancje w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Jeśli narzędzia malarskie ulegną zniszczeniu w trakcie malowania, możesz oddać je do PSZOKu razem z puszkami po farbie.

Odpady powstałe po malowaniu: np. folię malarską, gazety wyrzucamy do kontenera z odpadami zmieszanymi.

  1. Gdzie wyrzucić puszkę po farbie?

Puszkę po farbie możesz zutylizować w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów możesz znaleźć kontaktując się z Twoim Urzędem Gminy lub wyszukując go w wyszukiwarce internetowej.

Przy oddawaniu puszki do PSZOKu upewnij się, że jest szczelnie zamknięta i nie cieknie.

Co oddajemy do PSZOKU?

  • Puszkę po farbie razem z zawartością
  • Wodę po czyszczeniu narzędzi malarskich, ale tylko w puszce po farbie, którą malowałeś
  • Zużyte narzędza malarskie

Co wyrzucamy do kontenera na śmieci jako odpady zmieszane?

  • Folię malarską,
  • taśmy malarskie,
  •  zanieczyszczone farbą gazety
Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...