1. Przygotowanie stanowiska pracy - od czego zacząć malowanie drzwi

Zdejmowanie drzwi z zawiasów wcale nie jest konieczne. Wystarczy tylko umieścić pod nimi folię lub gazety, na które będą spadać krople farby. Należy jednak usunąć wszystkie klamki i zamki, po czym umieścić je w bezpiecznym miejscu.

2. Przetarcie powierzchni papierem ściernym

Przed rozpoczęciem malowania drzwi, należy użyć średnio- lub drobnoziarnistego papieru, aby drzwi wyglądały gładko i były możliwie gładkie w dotyku. Niemniej jednak, nie należy starać się osiągnąć doskonałego połysku, ponieważ farba będzie się lepiej trzymać na lekko chropowatej powierzchni.

3. Przygotowanie materiałów do malowania

Do malowania płaskich drzwi, które nie posiadają żadnych wcięć i frezów, zalecamy użycie 10-centymetrowego pędzla lub małego wałka. Malowanie drzwi panelowych? Przyda się mały, 5-centymetrowy pędzel. Więcej wskazówek i sposobów na malowanie pędzlem umieściliśmy w naszym informatorze, w którym opisaliśmy, jak wybrać idealny pędzel tutaj.

4. Nawilżenie powierzchni

Do delikatnego nawilżenia (ale nie namoczenia) powierzchni drzwi należy użyć ścierki lub gąbki. Dzięki tej sztuczce farba będzie schła wolniej, a Ty będziesz mógł nakładać ją dłużej, przez co zdecydowanie ograniczysz ilość śladów po pędzlu.

5. Czas na malowanie!

Nakładaj farbę równymi, szerokimi pociągnięciami pędzla na całej powierzchni drzwi. Jeśli Ci się uda, spróbuj unikać miejsc już pomalowanych – dzięki temu uzyskasz równomierne wykończenie. Zalecamy nałożenie dwóch warstw, pozwalając pierwszej na dokładne wyschnięcie. Po zakończeniu malowania i wyschnięciu drzwi należy ponownie zamontować klamki i zamki i z dumą popatrzeć na swoją pracę!