Malowanie ram okiennych – poradnik krok po kroku:

Po właściwym przygotowaniu okien i nałożeniu farby podkładowej możesz przystąpić do malowania. Przeczytaj nasze wskazówki, które ułatwią Ci uzyskanie profesjonalnie wyglądającego wykończenia:

  1. Na początku sprawdź prognozę pogody, aby upewnić się, że kiedy będziesz malować, nie będzie padać. Świeżo malowane okna trzeba pozostawić otwarte do wyschnięcia, dlatego zalecamy rozpoczęcie pracy wczesnym rankiem, aby zapewnić odpowiedni czas na schnięcie.

  2. Wszelkie zamki i klamki należy usunąć z okien przed położeniem farby podkładowej, ale jeśli w dalszym ciągu tam są, teraz jest czas, aby je zdjąć lub zakryć taśmą malarską.

  3. Jeśli nie chcesz przypadkowo pomalować szyby, skorzystaj z taśmy malarskiej, aby utworzyć z niej warstwę zabezpieczającą wokół krawędzi szkła. Jeśli mimo wszystko farba zabrudzi szybę, nie martw się. Po wyschnięciu można ją łatwo zdrapać skrobakiem (dostępnym w sklepach malarskich).

  4. Po wykonaniu poprzednich kroków możesz przystąpić do malowania! Zalecamy rozpoczęcie od szprosów (elementy oddzielające i trzymające panele szyb). W pierwszej kolejności pomaluj poziome szprosy, a następnie zajmij się pionowymi.

  5. Kolejny krok to malowanie szyn okiennych. Są to poziome elementy ramy na górze i dole skrzydła okna – w nich znajdują się rowki, w których umieszczone są szyby. Malując szyny, staraj się nałożyć bardzo cienki pasek farby pomiędzy szybę a ramę. Dzięki temu stworzona zostanie uszczelka zapobiegająca wyschnięciu kitu lub materiału wypełniającego.

  6. Cały proces zakończ malowaniem ram i parapetu. Najlepiej jest pokryć obie powierzchnie dwiema warstwami farby, pozwalając pierwszej dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.

  7. Po całkowitym wyschnięciu ram okiennych przymocuj z powrotem zamki i klamki, a potem stań kilka kroków dalej tyłu i podziwiaj swoje dzieło!