Kobieta siedząca w jasnym i nowoczesnym wnętrzu pomalowanym białą i niebieską  farbą akrylową

Farba akrylowa czy lateksowa – jaką farbę wybrać – poradnik

Poznaj różnice pomiędzy farbami matowymi, półmatowymi i z połyskiem.

Farba akrylowa czy lateksowa? Jaką farbę wybrać?

Większość farb do ścian i sufitów dostępnych na polskim rynku to farby emulsyjne (emulsje) akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Emulsja to bardzo dobrze wymieszana, rozpuszczona w wodzie porcja składników, która tworzy farbę. Do takich składników należą między innymi: biel tytanowa i pigmenty. Pigment to coś, co jest nośnikiem koloru, a biel tytanowa sprawia, że farba bardzo dobrze kryje.

Rozróżniamy farby akrylowe i lateksowe, w zależności od zawartości danego składnika w mieszaninie. Powszechnie rozróżnia się dwa rodzaje farb emulsyjnych: farby akrylowe i farby lateksowe. Są to produkty o wysokiej trwałości i użytkowaniu. Cechują się dobrym kryciem, a wysychając zostawiają cienką powłokę na ścianie.

Jaka farba na różne wykończenia powłoki

Farby lateksowe, tworzą bardziej trwałe powłoki, o wysokiej odporności na szorowanie, często są to produkty posiadające (I / II klasę wg normy PN 13300); dla konsumentów oznacza to możliwość zmywania zabrudzeń ze ściany bez obawy, że usunie się kolor i plamę. W ofercie farb kolorowych Dulux, emulsje lateksowe to Dulux Kolory Świata, Dulux Home.

Istnieje też farba lateksowa plamoodporna Dulux EasyCare, która jest 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż standardowe emulsje lateksowe, a zastosowana w niej technologia hydrofobowa sprawia, że płynne zabrudzenia nie wnikają w ścianę i są dziecinnie proste do usunięcia.

Ważna jest informacja, że obydwie powłoki utworzone przez farbę akrylową i lateksową, są paroprzepuszczalne, czyli w żargonie malarzy „oddychają”.

Jakie są rodzaje wykończenia powłoki?

Wykończenie powłoki to bardzo ważny parametr farb emulsyjnych. W ofercie polskich producentów są dostępne trzy wykończenia powłoki: głęboko matowe, matowe i satynowe.

Jaką farbę wybrać wykończenie matowe

Wykończenie matowe jest najpopularniejszym wśród malujących. Nie dzieje się to przez przypadek. Matowa farba tworzy bardzo eleganckie powierzchnie o kredowym wyglądzie oraz, co ważniejsze, jej antyrefleksyjne właściwości pozwalają ukryć niedoskonałości podłoża, albo mniejsze umiejętności malującego. Zatem farby głęboko matowe i matowe są idealnie dla osób malujących samodzielnie swoje mieszkania i domy.

Jaka farba na wykończenie satynowe

Wykończenie satynowe to takie, które oglądane pod światło daje złudzenie rozświetlenia i połysku. Jego zastosowanie dodaje wnętrzu piękny i dekoracyjny charakter, natomiast aplikacja farby jest bardziej wymagająca. Na ścianie może pozostać widoczny, każdy niedokładny ruch wałkiem lub pędzlem.

Jaką farbę wybrać?

W ofercie Dulux, większość farb to farby o wykończeniu matowym (Dulux Kolory Świata, Dulux Home) i głęboko matowym (Dulux EasyCare). Zabawa dwoma wykończeniem powłoki może dać spektakularny efekt dekoratorski. Można zastosować je w postaci różnych odcięć np. krata/ paski / lamperie.

W farbach z mieszalnika są dostępne w dwóch wykończeniach Dulux Fusion Matt / Fusion Satin oraz Dimond Matt / Diamond Satin.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...