Pamiętajmy, że kolor ścian nigdy nie funkcjonuje w próżni. Aranżacja wnętrza powinna stanowić przemyślaną kompozycję, a nie zlepek przypadkowych elementów. Zacznijmy od ustalenia tonacji. Czy lepiej czujemy się w intensywniejszych odcieniach, czy może otoczeni przez kojące, spokojne barwy? Sięgając po mocne kolory, starajmy się zachować odpowiednie proporcje. Może burgundowy czy granatowy warto połączyć z lekkim beżem czy bielą? Komponowanie kolorów, łączenie ich ze sobą da nietuzinkowy efekt. Jeżeli dwie przylegające do siebie ściany pomalujemy na różne barwy, kolory zaczną się przenikać, rzucać na siebie cień lub poświatę, zmieniając nawzajem swoje odcienie.

Przy jasnej podłodze możemy sobie pozwolić na więcej – np. pomalować ściany na kolor Grafitowego

Kierunek: kolor

Poszukajmy charakterystycznego akcentu, który może stać się motywem przewodnim naszego mieszkania. Piękny, czerwony fotel? Futurystyczna lampa? Bogato zdobiona, kuta rama łóżka? Możliwe, że ich barwa podpowie nam, w którym kierunku powinniśmy iść. O tym, jaki kolor należy wybrać do mieszkania, może zadecydować także tonacja podłóg czy stałej zabudowy (np. w kuchni). Przy ciemnej podłodze powinniśmy nieco ograniczyć nasze kolorystyczne zapędy i skupić się na rozjaśniających wnętrze barwach. Przy jasnej posadzce mamy znacznie większe pole do popisu. Sięgnijmy po jak najbogatszą paletę barw, np. 81 Kolorów Świata Dulux, dzięki temu perfekcyjnie skomponujemy barwy. Świetną propozycją są również kolory z mieszalnika, jak Fusion. Hulaj dusza – tu wybieramy spośród 10 tys. odcieni. Z pewnością znajdziemy więc ten idealny, jedyny.

Pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor pozwoli na poprawienie proporcji wnętrza. Tu
                                  		        skomponowano niepowtarzalny kolor z mieszalnika Fusion (NO.03.77 oraz PO.20.40).

Od razu więcej miejsca!

Wybierając kolor farby do mieszkania, kierujmy się również projektem poszczególnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrana barwa to recepta na bolączki związane z małym metrażem. Niewielki pokój optycznie powiększą jasne, szczególnie odbijające światło odcienie. Jeśli chcemy przywrócić proporcje długiemu i wąskiemu pomieszczeniu, jak korytarz czy łazienka, pomalujmy krótszą ze ścian na ciemniejszy kolor niż pozostałe. Farba o ciemnym odcieniu „podwyższy” również niskie wnętrze, wystarczy, że pokryjemy nią sufit. Kolory mają więc niemal magiczną moc – wnętrza wydają się mniejsze lub większe, przestronniejsze lub nieco bardziej przytulne. Jeśli zatem nie wiemy, na które z barw postawić, zastanówmy się najpierw, jakie są ograniczenia naszego wnętrza.

Wcale nie musimy ograniczać się do jednego koloru!

Liczy się styl

Ponadto kierujmy się stylem, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu. Marzy nam się spokój dalekiej Skandynawii? Postawmy na biele, szarości, odcienie nieba. Do urokliwej Prowansji przeniosą nas barwy żółte i fioletowe. Do uzyskania stylu shabby chic potrzebujemy delikatnych kolorów, rozmytego beżu i subtelnego różu, glamour z kolei – np. intensywniejszych, eleganckich granatów. Każda stylistyka posługuje się indywidualnym kodem kolorystycznym, który pozwala na uzyskanie we wnętrzu pożądanego efektu.

Wybór farby do mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących aranżacji. Nie bójmy się eksperymentować. Na szczęście kolor możemy bardzo łatwo zmienić, wystarczy przemalować ścianę, bawić się wystrojem.