farba do ścian

Idealna farba do wnętrza. Jak ją wybrać?

Wybierasz farbę do wnętrz? Podpowiemy Ci, jak znaleźć idealną. Po pierwsze, skup się na potrzebach – Twoich oraz Twojego domu. Po drugie, precyzyjnie dobierz kolory. Dzięki przemyślanej kompozycji kolorów wnętrze będzie spójne i konsekwentne.

Na jakie rodzaje farb do ścian zwrócić uwagę?

Czy cały dom lub mieszkanie można pomalować tą samą farbą? Niekoniecznie. Musisz pamiętać, że np. w kuchni czy łazience panują inne warunki niż w salonie bądź sypialni. Malowanie łazienki farbą do salonu to kiepski pomysł – powłoka malarska nie byłaby bowiem odporna na podwyższoną wilgotność. Dostępne są więc oddzielne farby do ścian w „standardowych” pomieszczeniach oraz oddzielne do kuchni i łazienki. Jako przykład można podać plamoodporną farbę ścienną Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Tworzy hydrofobową powłokę – odpychającą płynne zabrudzenia oraz kropelki wody. Minimalizuje ryzyko pojawienia się i rozwoju grzybów pleśniowych. Jednocześnie jest bardzo odporna na tłuste plamy oraz opary powstające podczas gotowania.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby ściany jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd, wszystkie pomieszczenia pomaluj plamoodporną farbą wewnętrzną. Egzamin na pewno zda farba Dulux EasyCare. Dzięki niej szybko pozbędziesz się plam, szczególnie płynnych zabrudzeń, i to bez ryzyka uszkodzenia powłoki. Jeśli zaś chcesz uniknąć charakterystycznych, czarnych przetarć i śladów, sięgnij po Dulux EasyCare+ Odporną na Plamy + Przetarcia.

 

Farby do pokoju: matowe czy satynowe?

Farby można podzielić nie tylko ze względu na cechy użytkowe, ale także rodzaj wykończenia powłoki. Zastanów się, jakie farby do malowania będą lepsze: matowe czy satynowe. Dlaczego to takie istotne? Ściany oraz sufity pomalowane matową farbą do wnętrz wydają się równiejsze, niż są w rzeczywistości. Matowa powłoka pochłania światło, dzięki czemu wszelkie drobne nierówności powierzchni stają się niewidoczne. Z kolei powłoka satynowa odbija wiązki światła. W związku z tym może eksponować niedoskonałości podłoża. Na szczęście wystarczy dokładnie przygotować ściany oraz sufit do malowania, aby osiągnąć dobry efekt. Dużym plusem satynowych powłok na pewno jest estetyka wykończenia – powierzchnia wygląda bardzo elegancko. Poza tym delikatnie odbija światło – pomieszczenie wydaje się przestronniejsze.

Jak wybrać farbę do ścian wewnętrznych? Określ swoje potrzeby

farba na sciany

Wybierając farbę na ściany, w pierwszej kolejności zastanów się więc, jakiego produktu potrzebujesz. Kieruj się przede wszystkim warunkami panującymi w pomieszczeniu. Jeśli chcesz ustrzec się przed zabrudzeniami – bo np. masz małe dzieci lub w domu mieszkają czworonogi – sięgnij po plamoodporne farby do wnętrz. Na tym etapie możesz zdecydować też, jaka powłoka będzie lepsza: matowa czy satynowa. 

Teraz przed Tobą wybór idealnych kolorów do wnętrza.

Farba do pokoju. Kierunek: kolor

Pamiętaj, że kolor ścian nigdy nie funkcjonuje w próżni. Aranżacja wnętrza powinna stanowić przemyślaną kompozycję, a nie zlepek przypadkowych elementów. Zacznij od wybrania tonacji. Odpowiedz sobie na pytanie: czy lepiej czujesz się w intensywniejszych odcieniach, czy może w otoczeniu kojących, spokojnych barw? Jeżeli skłaniasz się ku mocnym kolorom, postaraj się zachować odpowiednie proporcje. Może warto połączyć burgundowy czy granatowy z lekkim beżem lub bielą? Jeżeli dwie przylegające do siebie ściany pomalujesz na różne barwy, kolory zaczną się przenikać, rzucać na siebie cień lub poświatę, zmieniając nawzajem swoje odcienie.

Poszukaj charakterystycznego akcentu, który może stać się motywem przewodnim Twojego mieszkania. Może to być piękny, czerwony fotel, futurystyczna lampa albo bogato zdobiona, kuta rama łóżka. Możliwe, że ich barwa podpowie Ci, w którym kierunku pójść. W podjęciu decyzji o kolorze farby na ściany pomoże Ci też tonacja podłóg czy stałej zabudowy (szczególnie w kuchni). Np. przy ciemnej podłodze warto nieco ograniczyć kolorystyczne zapędy i skupić się na rozjaśniających wnętrze kolorach. Przy jasnej posadzce masz znacznie większe pole do popisu.

Sięgnij po jak najbogatszą paletę gotowych kolorów, np. Dulux Kolory Świata, dzięki którym perfekcyjnie skomponujesz tonacje we wnętrzu. Świetną propozycją są również kolory z mieszalnika, dostępne np. w farbie  Fusion (powłoka matowa lub satynowa). Hulaj dusza – tu wybierasz spośród 10 tys. odcieni. Z pewnością znajdziesz więc ten idealny, jedyny.

Jakie farby do wnętrz? Pamiętaj o przestrzeni

Wybierając kolor farb wewnętrznych, kieruj się również projektem poszczególnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrana barwa to recepta na bolączki związane z małym metrażem. Jasne, odbijające światło odcienie, optycznie powiększą niewielki pokój. Jeśli zaś chcesz przywrócić proporcje długiemu i wąskiemu pomieszczeniu, jak korytarz czy łazienka, pomaluj krótszą ze ścian ciemniejszym kolorem niż pozostałe. Farba o ciemnym odcieniu „podwyższy” również niskie wnętrze – wystarczy, że pokryjesz nią sufit.

Kolory mają moc – wnętrza wydają się mniejsze lub większe, przestronniejsze lub nieco bardziej przytulne. Jeśli zatem nie wiesz, które barwy będą pasować, najpierw zastanów się, jakie są ograniczenia Twojego wnętrza.

 

Farby do wnętrz — liczy się styl

W wyborze idealnej farby do wnętrza kieruj się stylem, jaki chcesz w nim uzyskać. Marzy Ci się spokój tak jak w odległej Skandynawii? Wówczas postaw na biele, szarości, odcienie nieba. Do urokliwej Prowansji przeniosą Cię barwy żółte i fioletowe. Aby uzyskać styl shabby chic, potrzebujesz delikatnych kolorów – rozmytego beżu i subtelnego różu. Z kolei styl glamour odzwierciedlają intensywniejsze, eleganckie granaty. Każda stylistyka posługuje się indywidualnym kodem kolorystycznym, który pozwala na uzyskanie we wnętrzu pożądanego efektu.

Wybór farby do ścian to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących aranżacji. Nie bój się eksperymentować. Pamiętaj, że kolor można bardzo łatwo zmienić, wystarczy przemalować ścianę. Jeśli chcesz sprawdzić, jak dany odcień będzie wyglądał na Twojej ścianie, skorzystaj z naszej szerokiej oferty 219 testerów farb Dulux. Baw się kolorami i wystrojem wnętrza.

Poszukajmy charakterystycznego akcentu, który może stać się motywem przewodnim naszego mieszkania. Piękny, czerwony fotel? Futurystyczna lampa? Bogato zdobiona, kuta rama łóżka? Możliwe, że ich barwa podpowie nam, w którym kierunku powinniśmy iść. O tym, jaki kolor należy wybrać do mieszkania, może zadecydować także tonacja podłóg czy stałej zabudowy (np. w kuchni). Przy ciemnej podłodze powinniśmy nieco ograniczyć nasze kolorystyczne zapędy i skupić się na rozjaśniających wnętrze barwach. Przy jasnej posadzce mamy znacznie większe pole do popisu. Sięgnijmy po jak najbogatszą paletę barw, np. 81 Kolorów Świata Dulux, dzięki temu perfekcyjnie skomponujemy barwy. Świetną propozycją są również kolory z mieszalnika, jak Fusion. Hulaj dusza – tu wybieramy spośród 10 tys. odcieni. Z pewnością znajdziemy więc ten idealny, jedyny.

Od razu więcej miejsca!

Pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor pozwoli na poprawienie proporcji wnętrza. Tu
skomponowano niepowtarzalny kolor z mieszalnika Fusion (NO.03.77 oraz PO.20.40).

Wybierając kolor farby do mieszkania, kierujmy się również projektem poszczególnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrana barwa to recepta na bolączki związane z małym metrażem. Niewielki pokój optycznie powiększą jasne, szczególnie odbijające światło odcienie. Jeśli chcemy przywrócić proporcje długiemu i wąskiemu pomieszczeniu, jak korytarz czy łazienka, pomalujmy krótszą ze ścian na ciemniejszy kolor niż pozostałe. Farba o ciemnym odcieniu „podwyższy” również niskie wnętrze, wystarczy, że pokryjemy nią sufit. Kolory mają więc niemal magiczną moc – wnętrza wydają się mniejsze lub większe, przestronniejsze lub nieco bardziej przytulne. Jeśli zatem nie wiemy, na które z barw postawić, zastanówmy się najpierw, jakie są ograniczenia naszego wnętrza.

Liczy się styl

Wcale nie musimy ograniczać się do jednego koloru!

Ponadto kierujmy się stylem, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu. Marzy nam się spokój dalekiej Skandynawii? Postawmy na biele, szarości, odcienie nieba. Do urokliwej Prowansji przeniosą nas barwy żółte i fioletowe. Do uzyskania stylu shabby chic potrzebujemy delikatnych kolorów, rozmytego beżu i subtelnego różu, glamour z kolei – np. intensywniejszych, eleganckich granatów. Każda stylistyka posługuje się indywidualnym kodem kolorystycznym, który pozwala na uzyskanie we wnętrzu pożądanego efektu.

Wybór farby do mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących aranżacji. Nie bójmy się eksperymentować. Na szczęście kolor możemy bardzo łatwo zmienić, wystarczy przemalować ścianę, bawić się wystrojem.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...