Jak czyścić pędzle – ekologiczne sposoby na przechowywanie pędzli – porady

Zapoznaj się z naszymi ekologicznymi wskazówkami na temat czyszczenia i przechowywania pędzli malarskich.

Uchroń narzędzia przed wyschnięciem

Jesteś w trakcie malowania i chcesz, aby pędzle nadawały się do użycia następnego dnia? W takim razie wcale nie musisz ich dokładnie myć. Wystarczy bowiem owinąć część z włosiem folią spożywczą lub włożyć ją do torby foliowej i odciąć dopływ powietrza, owijając wokół trzonka taśmę malarską. Tak zabezpieczony pędzel lub wałek można przechowywać w suchym pomieszczeniu nawet przez dwa dni. Po zdjęciu folii możesz kontynuować malowanie.

Jak czyścić pędzle – mycie wodą

Po zakończeniu malowania pędzle i wałki należy dokładnie umyć, usuwając najpierw z nich tyle farby, ile tylko jest możliwe. Jeśli używano farby na bazie wody, wystarczy zanurzyć pędzel lub wałek w ciepłej wodzie na około 2 godziny, po czym wysuszyć go czystą szmatką i odłożyć do przechowania w suchym miejscu.

Jak czyścić pędzle – mycie rozpuszczalnikiem

Jeśli malowałeś farbami na bazie rozpuszczalnika, do niewielkiego słoika lub innego pojemnika wlej niewielką ilość środka rozpuszczającego farbę (można go nabyć w miejscowym sklepie budowlanym) i wykonaj kilka ruchów pędzlem, aby środek przeniknął do włosia. Namaczaj pędzel przez około 2 godziny, po czym osusz go czystą szmatką i odłóż do przechowania w suchym miejscu.

Rozpuszczalników nie należy wylewać do zlewu, a więc po umyciu pędzli należy zamknąć słoik lub pojemnik i pozostawić go w takim stanie na 24 godziny. Po osadzeniu się farby na dnie środek rozpuszczający należy przelać do butelki (może przydać się przy innej okazji). Farbę w słoiku należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy można wyrzucić ją kosza. O ile to możliwe, należy użyć możliwie najmniejszego słoika lub pojemnika, aby maksymalnie ograniczyć ilość wykorzystywanego rozpuszczalnika — przyroda będzie Ci wdzięczna!

Przechowywanie pędzli - chroń środowisko

Strategia „Planet Possible” to dążenie do lepszej przyszłości, w której wszyscy możemy mieć swój udział — wystarczą rozsądniejsze wybory. Zobacz, jak każdy z nas może coś zmienić na lepsze.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...