1. Usuń kurz

Na początek przy pomocy miotełki lub ściereczki usuń wszystkie pajęczyny, kurz i inne kawałki brudu – dzięki temu pędzel będzie czysty podczas nakładania farby.

2. Usuń pleśń

Pleśń rozwija się w pomieszczeniach wilgotnych i pozbawionych powietrza, dlatego dobrym rozwiązaniem jest dokładne przewietrzenie domu. Aby usunąć widoczną pleśń, należy zastosować środek antypleśniowy lub roztwór grzybobójczy – można je nabyć w większości supermarketów i sklepów budowlanych. Najlepsze rezultaty uzyskamy, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu takich produktów.

3. Usuń starą farbę i tapetę

Jeśli ściana jest pomalowana na błyszczący kolor, a teraz chcemy zmienić go na matowy odcień, trzeba będzie ją przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. Do usuwania tapety zalecamy specjalny środek, który zawiera substancję zmiękczającą i rozpuszczającą klej. Niedokładne usunięcie kleju może spowodować powstanie przebarwień na ścianie.

4. Oczyść ściany

Po usunięciu starej farby lub tapety przemyj powierzchnie przeznaczone do malowania rozcieńczonym w ciepłej wodzie najzwyklejszym płynem do mycia naczyń lub mydłem malarskim. Malując kuchnię, możemy natknąć się na tłuste plamy na ścianach, dlatego zastosowanie mocniejszych płynów może okazać się niezbędne. Wszystkie osady należy zmyć czystą wodą i pozostawić ściany do całkowitego wyschnięcia przed przystąpieniem do malowania.