Kobieta malująca stare drewniane szare krzesło białą farbą do drewna Dulux Rapidry

Jak należy malować farbami akrylowymi do drewna?

W naszym poradniku przedstawiamy wskazówki malowania drewna farbami akrylowymi. Posiadamy wysokiej jakości farby akrylowe do drewna w atrakcyjnych cenach.

Drewno nazywane jest jednym z najbardziej szlachetnych materiałów. Jeśli kupujemy drewniane meble, oznacza to, że zależy nam na trwałości, ponadczasowości i uniwersalności. Dlatego wolimy kupić dobrą farbę do mebli wyremontować stare drewniane meble samemu niż kupować nowe. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniej farby do malowania drewna – takiej, która stworzy wytrzymałą, odporną na szereg czynników powłokę.

Malowanie drewna: istotne przygotowania!

Mężczyzna czyszczący drewniane krzesło przed malowaniem farbą do drewna Dulux Rapidry

W przypadku malowania materiałów drewnianych ogromną rolę odgrywa stan powierzchni. Aby osiągnąć spektakularny efekt, nie wystarczy pociągnąć starego krzesła farbą. Mimo to prace renowatorskie są na tyle proste, że z pewnością poradzimy sobie z nimi sami.

Zaczynamy oczywiście od usunięcia poprzedniej powłoki – lakieru lub farby – która zabezpiecza mebel, tym bardziej, jeśli zaczynają się one łuszczyć lub pękają. Pamiętajmy, że powierzchnia powinna być idealnie zmatowiona, czyli zeszlifowana. Do usunięcia warstwy farby do drewna wystarczy zazwyczaj papier ścierny, przeważnie o ziarnistości 60-80; posuwamy się przy tym w kierunku włókien. Jeśli nasz eksponat, krzesło lub stół, ma widoczne, głębokie rysy, musimy je wygładzić, zeszlifować, aby uszkodzenia nie postępowały dalej. Następnie mebel odkurzamy i oczyszczamy z pyłu.

Farby akrylowe do drewna: najlepszy wybór

Trzy białe drewniane krzesła pomalowane specjalną farbą do drewna Dulux Rapidry na niebiesko i brązowo

Kluczowym etapem w malowaniu drewnianych mebli jest wybór odpowiedniego preparatu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jak zatem kupić najlepszy? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Czasami wystarczy pociągnięcie bejcą lub lakierobejcą, dzięki czemu jedynie delikatnie pogłębimy naturalny kolor drewna. Zamiast tego warto jednak sięgnąć po specjalne, kryjące farby akrylowe do drewna (np. Rapidry - szybkoschnąca wodna emalia do drewna metalu i PCV), które nie tylko zabezpieczą strukturę materiału, ale i nadadzą mu unikatowy, nawet najbardziej niecodzienny odcień. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy utrzymać pomieszczenie w danej stylistyce, np. skandynawskiej, prowansalskiej czy rustykalnej. Drewno pomalowane chociażby na biało, dodatkowo z charakterystyczną przecierką sprawdzi się tu znakomicie.

Farba akrylowa do malowania drewna: do wewnątrz i na zewnątrz

Malowanie mebli ogrodowych białą farbą do drewna Dulux Rapidry

Farby akrylowe do drewna doskonale poradzą sobie z powierzchnią użytkowanych na co dzień mebli. Tworzą wytrzymałą powłokę, której nie uszkodzi nawet szorowanie. Zapewniają jednocześnie wysoką trwałość kolorów – intensywne odcienie czerwieni czy czerni nie wyblakną nawet narażone na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne.

Kolejnym plusem jest delikatny, niedrażniący zapach, dzięki czemu farby akrylowe do drewna mogą być stosowane także w przypadku, gdy wśród domowników są dzieci. Do tego dochodzi duża wydajność tego rodzaju preparatów, atrakcyjna cena oraz ogromny wybór kolorów. Jakich produktów szukać na sklepowych półkach czy internetowych portalach? Przede wszystkim Dulux Rapidry, który skutecznie zabezpiecza malowaną powierzchnię.

Jeżeli jednak planujemy malowanie mebli drewnianych przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz, np. w ogrodowej altance lub na tarasie, musimy pomyśleć o jeszcze skuteczniejszej ochronie, tu polecamy farby rozpuszczalnikowe np. emalię do drewna i metalu Resist z mieszalnika. Zależy nam przede wszystkim na odporności na szereg czynników atmosferycznych, jak promieniowanie UV, deszcz, bardzo wysokie oraz niskie temperatury.

Emalia wodna – Rapidry jest dostępna nie tylko jako gotowy produkt, ale też jako baza z mieszalnika, dzięki czemu dobór idealnego odcienia będzie dziecinnie proste.

Farby do drewna: jak malować?

Malowanie mebli ogrodowych białą farbą do drewna Dulux Rapidry

Ustaliliśmy już, że strzałem w dziesiątkę będzie farba akrylowa. Jak malować – to kolejne pytanie, na które mamy równie prostą odpowiedź. Z malowaniem drewna z łatwością poradzimy sobie sami. Zaopatrzmy się najpierw w odpowiednie narzędzia, jak wałki, pędzle i pędzelki. Ich rodzaj oraz wielkość dobieramy do specyfiki pokrywanej powierzchni. W pierwszej kolejności farbę nakładamy na detale, rogi, trudnodostępne miejsca za pomocą małego pędzla, po czym przystępujemy do malowania większych powierzchni. Na tym etapie możemy posłużyć się wałkiem. Jeśli musimy nałożyć więcej niż jedną warstwę preparatu, poczekajmy aż poprzednia całkowicie wyschnie. W przypadku farb akrylowych, jak Rapidry czy Resist, trwa to bardzo krótko, zaledwie 6 godzin

Lepiej odnawiać niż wyrzucać. To sprawdzona zasada, która trzyma nas w ryzach. Dzięki malowaniu na dopasowany do wnętrza kolor drewnianym krzesłom, stołom czy stolikom nocnym, naszym ulubionym sprzętom, z łatwością przywrócimy życie i tchniemy w nie energię.