Sprzątanie po malowaniu - jak sprzątać po malowaniu

Łatwe i szybkie sprzątanie w oparciu o wskazówki specjalistów.

Krok nr 1: Sprzątanie po malowaniu a oględziny

Najpierw sprawdź, czy nie masz śladów po farbie na skarpetach lub podeszwach. Dzięki temu unikniesz roznoszenia ich po całym domu.

Krok nr 2: Umyj narzędzia

Dokładnie umyj i wypłucz narzędzia i akcesoria malarskie, aby można było z nich skorzystać przy następnej okazji. Chodzi tu o wszystko, co było używane podczas malowania, np. wałki krawędziowe, skrobaki czy tacki do farb.

Farby wodne należy usuwać ciepłą wodą z mydłem, zaś farby rozpuszczalnikowe środkami myjącymi na bazie rozpuszczalnika. Po umyciu, narzędzia należy koniecznie osuszyć, aby zabezpieczyć je przed rdzą.

Krok nr 3: Sprzątanie po malowaniu a mycie pędzli

Podobnie jak w poprzednim przypadku, pędzle i wałki należy umyć, zanim farba zdąży na nich wyschnąć. Jeśli do malowania użyte były farby wodne, pędzle i wałki należy najpierw wypłukać w chłodnej, bieżącej wodzie, po czym umyć je w ciepłej wodzie z niewielką ilością środka myjącego i na koniec ponownie w chłodnej, bieżącej wodzie.

W przypadku farb rozpuszczalnikowych pędzle należy umyć przy użyciu środka czyszczącego na bazie rozpuszczalnika, a następnie w ciepłej wodzie z niewielką ilością środka myjącego.

Krok nr 4: Odłóż pędzle do przechowania

Owiń pędzle kawałkiem materiału wchłaniającego wilgoć, np. ręcznikiem papierowym i zabezpiecz taśmą maskującą. Dzięki temu pędzle wrócą do swojego pierwotnego kształtu podczas suszenia. Przechowuj je w pozycji leżącej, aby nie narazić włosia na wygięcia.

Krok nr 5: Wyczyść puszkę farby

Wytrzyj zewnętrzne ścianki i wewnętrzną krawędź puszki farby, zanim dokładnie zamkniesz wieczko. Dzięki temu farba nie rozleje się w razie przewrócenia, a ponadto puszkę będzie łatwiej otworzyć przy kolejnym malowaniu.

Krok nr 6: Umyj zachlapania

Zachlapane wykończenia i szkło? Łatwo sobie z tym poradzić. Po prostu należy poczekać do całkowitego wyschnięcia farby, a następnie przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką lub delikatnie zeskrobać zabrudzenia tępym nożem.

Krok nr 7: Uprzątnij folię malarską

Na koniec złap za końce folii malarskiej lub innego materiału zabezpieczającego przed zachlapaniem i zwiń go w kierunku środka pomieszczenia, aby nie zabrudzić żadnych powierzchni. Wynieś wszystko na zewnątrz i wytrzep przed odłożeniem do przechowania.