Co warto wiedzieć o narzędziach dekoracyjnych, bez których zawodowcy nie mogą się obyć? Przedstawiamy ich narzędzia pracy.

Przygotowanie narzędzi do namalowania wzoru

Niezależnie od tego, czy chcesz wyrazić swój odważny styl, czy po prostu chciałabyś nieco ożywić pustą ścianę, namalowanie geometrycznego wzoru może być znakomitym punktem wyjścia. Aby uzyskać taki efekt, potrzebne będzie trochę grubego kartonu (powstanie z niego szablon), linijka, poziomica, nożyczki, bardzo miękki ołówek i dobrej jakości słabo klejąca taśma maskująca. No i oczywiście farba w wybranym przez Ciebie kolorze. Najlepiej sprawdzą się farby Dulux Kolory Świata, które świetnie kryją i nie chlapią!

Przygotuj sama efekt dekoratorski w postaci rombów na ścianie. Na początku wytnij wzór, który chcesz zamieścić na ścianie.

Wybierz swój wzór

Na początek musisz stworzyć szablon geometrycznego wzoru, który chcesz namalować na ścianie – może to być kwadrat, trójkąt lub romb. Przy pomocy linijki i ołówka zaznacz na kartonie wybrany kształt i wytnij go nożyczkami lub nożykiem biurowym.

Odrysuj wycięty wzór rombu na ścianie.

Zaznaczanie wzoru na ścianie

Przy użyciu szablonu i ołówka narysuj na ścianie swój wzór. Sugerujemy zacząć od środka obszaru, na którym ma się znaleźć malowany schemat i stopniowo przesuwać się do boków – w ten sposób uzyskasz równy rozkład elementów. Do narysowania idealnych linii możesz wykorzystać poziomicę.

Wyklejanie rombu taśmą malarską - Dulux

Oklejanie ściany taśmą malarską

Oklej wzór na ścianie po zewnętrznej stronie narysowanych ołówkiem linii słabo klejącą taśmą malarską (taka taśma nie usuwa farby przy zdejmowaniu). Dociśnij dobrze taśmę. Dzięki temu, zachowamy idealnie proste linie wyznaczające wzór.

Malowanie rombów farbą - Dulux

Malowanie wzoru rombów na ścianie

Czas na malowanie! Nałóż pierwszy kolor. Zdejmij taśmę. Ponownie narysuj linie. Oklej na nowo taśmą kształt, tym razem jednak z drugiej strony linii, to znaczy wewnątrz namalowanego kształtu. Pomaluj zewnętrzną (bliższą linii narysowanej ołówkiem) krawędź taśmy tym samym kolorem, dzięki czemu farba uzupełni ewentualne przestrzenie pod taśmą (ale ponieważ jest to ten sam kolor, więc nie ma problemu). W efekcie drugi kolor nie będzie miał możliwości wniknięcia pod taśmę, przez co nasza linia będzie idealnie prosta.

Wzór rombów na ścianie - Dulux

Nakładanie drugiego koloru

Po lekkim przeschnięciu farby, nałóż drugi kolor i usuń taśmę, zanim farba wyschnie. I po kłopocie!