Pokój dla dziewczynki z zamkiem Disney na ścianie

Wystrój zależy od wieku dziecka

Wybór kolorów ścian w dziecięcym pokoju zależy od wieku dziecka – na inny decydujemy się wówczas, gdy dziecko ma mniej niż 3 lata, a na inny – gdy jest starsze. W tym drugim wypadku warto zapytać córeczkę o zdanie i włączyć ją w remont czy aranżację pokoju.

Dla maluchów proponujemy kolorowe ściany, które zachęcają do zabawy i stymulują rozwój dziecka. Możemy wykorzystać motywy z ulubionych bajek i książeczek do czytania. Drzewo ze stumilowego lasu (nietuzinkowe ecru; zieleń pod ochroną)lub zamek księżniczek (czysty róż; niezmienny amarant), zachęci dziewczynki do przebywania we własnym pokoju i będzie doskonałym tłem zabaw.

Pokój dla dziewczynki w wieku przedszkolnym

Oczywiście zasady doboru kolorów są uniwersalne, dlatego pamiętajmy podstawowych cechach barw:

  • gdy chcemy, aby pokój był ciepły i energetyczny, postawmy na pomarańcz i żółć;
  • za to różowy, który pewnie wskaże jako ulubiony niejedna mała dziewczynka, łagodzi złe nastroje.

Niebieski wychłodzi wnętrze, za to zielony uspokaja i sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Dlatego, że kolor na ścianach to najtańszy i najszybszy sposób na zmianę aranżowanej przestrzeni, zachęcamy do malowania co 3-5 lat, tak aby dostosować wystrój wnętrza do rozwojowego etapu córeczki.

Farba plamoodporna w pokoju dla dziewczynki - Dulux

Jaką farbę wybrać do pokoju dla dziewczynki?

Aby ściany doskonale znosiły codzienne użytkowanie, w pokoju, gdzie będą bawić się dzieci, mające najdziwniejsze pomysły, warto sięgnąć po farby „dziecioodporne”. Fakt, że możemy je w każdej chwili umyć, a po śladach kredek czy jedzenia nie pozostanie nawet ślad, oszczędzi nam zmartwień, a dzieciom pozwoli na beztroską zabawę.

Aby osiągnąć taki efekt, pomalujmy pokój dziecka farbą hydrofobową, czyli plamoodporną. Ma ona właściwości, które sprawiają, że odpycha wodę oraz płynne zabrudzenia, aby te nie przedostały się w głąb powierzchni. Na paletę wspomnianych tutaj farb Dulux EasyCare składa się aż 48 kolorów i ich odcieni, więc każdy wybierze coś idealnego dla swojej małej księżniczki.

Różowy kolor w pokoju dla dziewczynki

Jaki wybrać kolor?

Są to kolory dość stonowane – pastele, szarości, zgaszona żółć, czerwień, niebieski. To na tle pomalowanych nimi ścian meble, książki i zabawki dziecka będą prezentowały się tak, że pokój jako całość zrobi pozytywne wrażenie. Pamiętajmy, że w pokoju dziecięcym warto zdecydować się na dwa, góra trzy kolory wiodące, bo należy wziąć także pod uwagę liczne kolory przedmiotów, które trafią na półki, ściany, podłogę. Nie chcemy przecież osiągnąć wrażenia chaosu, w którym małej dziewczynce będzie źle się bawiło czy odpoczywało.

Pokój dla dziewczynki z obrysowaniem na ścianie

Pokój dla dziewczynki - inspiracje

Zabierając się za aranżację pokoju dziewczynki, możemy ją rozegrać na kilka sposobów. Zdecydujmy się np. na jeden kolor na wszystkich ścianach, jednak przy pomocy szablonów narysujmy na nich obrazki – najlepiej z jednej grupy tematycznej, np. motyw zamku księżniczek czy też obrys przedmiotów.

Pokój dla dziewczynki - wzór w paski

Możemy także zastosować pionowe pasy na jednej lub wszystkich ścianach – w dwóch odcieniach tego samego koloru lub w szarości zestawionej z bardziej zdecydowanym kolorem. To optycznie podwyższy pomieszczenie, ale gdy chcemy je poszerzyć, pasy powinny być poziome. Można także pomalować jedną ścianę na inny kolor niż pozostałe i ozdobić ją szablonem lub też powiesić na niej grafiki czy plakaty. Dwa kontrastowe kolory we wnętrzu to też świetny sposób na podkreślenie osobowości dwójki dzieci, które dzielą wspólny pokój.