Kolory do małego pokoju

Jak urządzić i pomalować mały pokój?

Jak urządzić mały pokój, żeby stworzyć wrażenie przestrzeni? Naucz się manipulować i kombinować! Oczywiście kolorami. Sięgaj po jasne barwy, rozmyte tonacje i zestawiaj je z intensywniejszymi, wyrazistymi akcentami. Oto sprawdzone sposoby na niewielkie pomieszczenie.

Niewinne kłamstewka, sprytne manipulowanie i drobne przeinaczenia mogą być bardzo przydatne! Szczególnie, jeśli mowa o wnętrzach. Planując aranżacje małych wnętrz, należy się zastanowić, w jaki sposób uzyskać złudzenie większej przestrzeni, czyli nieco oszukać oko. Jak pomalować mały pokój, aby wydawał się przestronniejszy? Jak go umeblować? Nic prostszego!

Jaki kolor do małego pokoju?

Kolorystyka wnętrza jest bardzo istotna. To, na jakie kolory pomalujemy ściany małego pokoju, wpłynie na to, jak odbierać będziemy wnętrze. Na jakie barwy warto zatem postawić? Czy istnieje jedna, uniwersalna recepta?

Okazuje się, że nie. To bardzo dobra wiadomość! Oznacza to, że upragniony efekt osiągniemy przynajmniej na kilka odmiennych sposobów. Kolory do małego pokoju możemy dostosować do wybranego stylu architektonicznego, nastroju, jaki chcemy uzyskać lub po prostu do naszych preferencji, sympatii i antypatii związanych z poszczególnymi barwami.

*Biel i cała reszta

Pierwsza, podstawowa reguła brzmi: jasny powiększa. Jeżeli chcemy, aby niewielkie wydawało się duże (a przynajmniej większe), pomalujmy je na jasne barwy. Dzięki stonowanym, nieintensywnym kolorom ścian mały pokój zyska przynajmniej kilka dodatkowych centymetrów. Podstawą jest tu biel oraz cała gama wyważonych, rozmytych pochodnych bieli.

W zależności od warunków oświetleniowych we wnętrzu możemy sięgnąć albo po ciepłe, albo zimniejsze odcienie. Jeśli pomieszczenie przez większą część dnia jest skąpane w naturalnym świetle, sprawdzą się tu zimne tonacje. Jeśli jest raczej ciemne i użytkowane przeważnie przy sztucznym oświetleniu, poradzą w nim sobie ciepłe, rozmyte barwy.

* Soczyste, odważne kolory do małego pokoju

Oczywiście nie oznacza to wcale, że musimy zapomnieć o intensywniejszych, soczystych barwach. Powinniśmy jedynie nauczyć się, jak ich używać – umiejętnie i z głową. Głębokie, żywe tonacje (jak chociażby energetyczny Niebanalnie Arbuzowy z palety Dulux EasyCare czy Złota Świątynia z Kolorów Świata Dulux) idealnie nadają się do wyznaczania i podkreślania stref, np. wypoczynkowej w salonie czy kącika jadalnianego w kuchni.

Mocniejsze kolory dobierajmy tak, aby nie przesadzić – zaplanujmy je na fragment ściany, jej wąski odcinek, wnękę. Możemy też namalować na ścianie geometryczną formę lub organiczny kształt, który zorganizuje wokół siebie plan wnętrza. W ten sposób osiągniemy o wiele lepszy efekt, niż gdybyśmy na dany, intensywniejszy kolor pomalowali np. całą kuchnię.

Wspomniana strefowość to bardzo istotne hasło w tematyce malowania wnętrz. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami o niewielkim metrażu. Poprzez zaakcentowanie danych sektorów pokoju, wyróżnimy je na tle aranżacji, odwracając uwagę od wielkości pomieszczenia. Zestawmy ze sobą intensywniejsze barwy oraz biele i jej pochodne, a osiągniemy doskonały efekt. Możemy także odwrócić proporcje kolorów, stawiając na bardziej nasyconą barwę i kontrastując ją fragmentami powierzchni utrzymanymi w bieli. Jakieś przykłady? Dobrym pomysłem jest połączenie ze sobą interesującego, ciepłego odcienia Różowy a brąz oraz lekkiego, nieznacznie skłaniającego się ku różowi odcienia bieli. Poprzestańmy na takiej kolorystycznej kombinacji lub na ścianie uwiecznijmy organiczne, okrągłe kształty nawiązujące do odcienia Różowy a brąz. Czysta perfekcja!

*„Powiększanie” małego wnętrza

Nie szukajmy jednej, spełniającej wszystkie nasze potrzeby tonacji. Sięgnijmy po kilka różnych barw, a dodatkowo zamknijmy je w charakterystycznej formie – takiej, która wpłynie na odbiór przestrzeni. Dzięki malowaniu małego pokoju w odpowiedni sposób, możemy manipulować optycznym odbiorem wnętrza. Warto zastosować jeden z kilku prostych trików:

- jeśli na kolor sufitu (przeważnie biały) pomalujemy również górny odcinek ścian (kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów), wizualnie podwyższymy wnętrze;

- wąski, mały pokój dziecięcy czy przedpokój możemy optycznie poszerzyć dzięki pomalowaniu węższej ściany na kontrastowy, ciemniejszy kolor;

- mały salon w bloku polubi się z motywem pasków – w przypadku wąskiego pomieszczenia wykorzystajmy pasy poziome, w raczej niskim zaś pionowe, które wizualnie oddalą od siebie podłogę i sufit. Pomyślmy o kompozycji różnokolorowych pasków. Idealnie sprawdzą się tu pastele, np. połączenie Baby Blue, Piaskowej Mocy, Pustynnego Szlaku i Wystrzałowego Szampańskiego.

Jak umeblować mały pokój? Porady

Szukamy inspiracji? Mały pokój to przestrzeń dość skomplikowana w zaaranżowaniu, dlatego warto kierować się wskazówkami projektantów. Bardzo dużo zależy od kolorów ścian, jednak kwestia kolorystyki mebli oraz umiejętnego skomponowania jej z odcieniami wnętrza, również nie jest tu bez znaczenia.

*kolory mebli w małym pokoju

Nie da się jednoznacznie zdefiniować, jaki kolor mebli będzie idealny do niewielkiego wnętrza. Mamy naprawdę wiele możliwości. Należy dopasować je przede wszystkim do koloru ścian, ale i do stylu aranżacji:

- biel i jasne odcienie – biały regał w salonie czy biała zabudowa w kuchni – to na pewno zda egzamin! W jasnym wnętrzu jasne meble subtelnie „wtopią się” w tło, w nieco ciemniejszym zaś będą tworzyć kontrasty. Wiele zależy oczywiście od stylu wnętrza. Np. nowoczesny mały pokój może być zarówno monochromatyczny, czyli operujący taką sam kolorystyką na poziomie mebli i ścian, jak i stawiający na kontrasty. Podobnie mały pokój w stylu skandynawskim czy klasycznym.

- ciemne meble – takie rozwiązanie również się sprawdzi, ale raczej w towarzystwie jasnych ścian.

*wskazówki dotyczące mebli w małym pokoju

- wybierajmy meble na smukłych nóżkach zamiast ciężko osadzonych na podłodze. Dobrym pomysłem są też podwieszane elementy (np. regały czy nowoczesne meblościanki);

- odsłońmy posadzkę. Nie zasłaniajmy jej ciężkimi dywanami czy wykładzinami. Niewielki dywanik wystarczy;

- nie przesadzajmy – małe wnętrza nie lubią, gdy we wnętrzu jest zbyt dużo mebli;

- wybierajmy mobilne modele, czyli np. stoły oraz pufy na kółkach, których funkcja może zmieniać się w zależności od potrzeb. Warto ponadto stawiać na rozwiązania multifunkcjonalne, czyli pełniące jednocześnie różne role – np. biurko z otwieranym blatem, pod którym schowamy laptopa czy dokumenty, będzie nam służyło zarówno jako miejsce pracy, jak i jadalnia, a otwierane pufy jako siedzisko i miejsce do przechowywania;

- zwróćmy uwagę na dodatki. Idealnie w niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się lustra, które, odbijając światło, optycznie rozjaśnią i powiększą wnętrze.

Mała kuchnia, mała sypialnia, mały salon – aranżacje i przykłady

*salon

Sercem salonu jest kanapa. Do niewielkiego wnętrza wybierajmy mniejsze meble, np. dwuosobową sofę w zestawie z fotelem zamiast trzy- czy czteroosobowej kanapy. Do tego stolik, parę półek, ewentualnie dyskretny regał czy komoda – to wystarczy. Meblościanki na całą ścianę, mimo iż wracają do łask, to niekoniecznie dobry pomysł do małego pokoju. Zamiast tego lepiej wybrać meblościankę modułową, czyli złożoną z kilku oddzielnych elementów.

*sypialnia

Zamiast łóżka ze skrzynią wybierzmy konstrukcję na nóżkach. Ciężkie i grube zasłony zamieńmy zaś na rolety lub żaluzje oraz zwiewne firanki.

*kuchnia i jadalnia

W małej kuchni sprawdzi się lekka zabudowa. Może zamiast zakrywać całą ścianę za meblami, pomyślmy o rzędzie dolnych i górnych szafek przedzielonych blatem roboczym? Liczy się tu także dobre oświetlenie, dzięki któremu kuchnia będzie wydawała się nieco przestronniejsza, a na pewno stanie się bardziej funkcjonalna.

Jeśli nie mamy na to wystarczająco dużo miejsca, bez obaw zrezygnujmy ze stołu. Miejsce spożywania posiłków stworzymy za pomocą przedłużonego blatu lub pulpitu wysuwanego z zabudowy lub mocowanego na ścianie.

*mały pokój młodzieżowy oraz dziecięcy

Jak urządzić mały pokój dla chłopca lub dziewczynki, jak dla nastolatka czy nastolatki? Dobrym rozwiązaniem są wspomniane już meble wielofunkcyjne, a raczej kompletne systemy meblowe. W przypadku małego pokoju dziecięcego będą to przede wszystkim konstrukcje łączące łóżka i biurka (pod łóżkiem, do którego wchodzi się po drabinie, znajduje się biurko oraz półki).

Szukasz inspiracji? Mały salon, mała sypialnia czy kuchnia to inspiracja sama w sobie! Zachęca do kombinowania i zestawiania, zarówno, jeśli chodzi o kolory ścian, jak i meble.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...