Ile światła naturalnego trafia do Twojego pokoju?

Pokoje z oknami wychodzącymi na północ są zazwyczaj słabo naświetlone, dlatego też konieczne jest, aby zrekompensować sobie ten niedobór ciepłym odcieniem bieli.

Z kolei pokoje wychodzące na południe są zwykle dobrze nasłonecznione. Warto więc rozważyć użycie chłodniejszych kolorów farb, aby nieco stonować blask naturalnego światła.

Zanim wybierzesz białą farbę, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

Farba najlepsza do salonu

Biała farba w salonie doda szyku i elegancji pomieszczeniu. Decyzję o wyborze białego odcienia powinnaś podjąć na podstawie charakteru pokoju oraz położenia okien.

Dobre nasłonecznienie w ciągu dnia: jeśli chciałabyś uzyskać energiczny klimat salonu, sięgnij po chłodniejszą biel z nutą pomarańczy lub złotego koloru. W takim przypadku, świetnie się sprawdzi połączenie Słońca Hellady oraz Antyczny Marmur z serii Dulux Kolory Świata. Jeśli bardziej zależy Ci na relaksującym otoczeniu, dodaj do bieli nieco kojącej zieleni szałwii.

Słabe nasłonecznienie w ciągu dnia: ciepłe odcienie żółtego lub złotego rekompensują niedobory chłodniejszych tonów naturalnego światła. Aby salon nabrał przytulności i ciepła, sięgnij po białą farbę z domieszką wiesiołka lub miodu.

Sypialnia w bieli

Dobre nasłonecznienie w ciągu dnia: ciepłe odcienie zieleni i błękitu będą świetnym towarzyszem wspomagającym dobry sen. Jeśli najbardziej zależy Ci właśnie na tym, sięgnij po biel z odrobiną koloru morskiego lub zieleni mchu. Jeśli jednak preferujesz bardziej ożywiający efekt, dzięki któremu łatwiej będzie Ci pożegnać się z łóżkiem o poranku, wybierz biel ze szczyptą złotego, np. jasny karmelowy.

Słabe nasłonecznienie w ciągu dnia: ciepłe tony jasnego fioletu i liliowego idealnie sprawdzają się w roli kolorów wspomagających relaks. Jeśli marzy Ci się sypialnia, w której dominuje spokojny nastrój, wybierz odcień bieli z domieszką fioletu lub borówki. Jeśli natomiast wolisz ciepły, słoneczny nastrój przez cały dzień, sięgnij po kompozycję bieli ze szczyptą kremowego lub brzoskwiniowego.

Biała farba do łazienki

Dobre nasłonecznienie w ciągu dnia: w niewielkich przestrzeniach najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie bieli, np. z nutą perłowego czy migdałowego. Bardziej delikatny i nowoczesny styl uzyskasz natomiast, sięgając po biel z odrobiną zieleni lub błękitu, np. odcień blado-zielonkawo-niebieski.

Słabe nasłonecznienie w ciągu dnia: jeśli chciałabyś, aby łazienka optycznie wydawała się większa, pomaluj ją białym kolorem, który zbliża się do ciepłego błękitu, np. z nutą fioletu.

Kuchnia

Dobre nasłonecznienie w ciągu dnia: aby w bardzo aktywnej kuchni zagościł spokojny nastrój, najlepiej pomalować ją bielą z domieszką świeżej, pastelowej zieleni lub błękitu. Aby jeszcze bardziej ukoić nerwy zabieganego kucharza, dodaj do bieli np. odrobinę kredowej, oliwkowej zieleni.

Słabe nasłonecznienie w ciągu dnia: zarówno lawendowy, jak i jasnofioletowy to nowoczesne i kojące kolory. Jeśli zależy Ci na spokojnym, nowoczesnym stylu, dodaj do bieli szczyptę ametystu.