1. Umyj ściany kuchni

Ściany i powierzchnie kuchenne są bardzo często tłuste. Przed rozpoczęciem malowania ważne jest, aby dokładnie umyć wszystkie powierzchnie, co zapewni im dobre wykończenie oraz trwałość farby. Najlepszym preparatem do takiego mycia jest mydło alkaliczne, ale można też użyć innego silnego środka czyszczącego. Następnie przy użyciu ciepłej wody należy dokładnie spłukać wszelkie zabrudzenia przed pozostawieniem umytych powierzchni do wyschnięcia.

2. Przygotuj pomieszczenie do malowania

Przed rozpoczęciem malowania kuchni zabezpiecz brzegi płytek, sprzęt AGD, elementy wykończenia i blat kuchenny taśmą malarską. Pozwoli Ci to na uzyskanie prostych i wyraźnych krawędzi malowanych przestrzeni. Dobrze jest także użyć folii malarskiej, aby zabezpieczyć przed zachlapaniami blat, sprzęty kuchenne i posadzkę.

3. Rozpocznij malowanie od sufitu

Podobnie, jak w przypadku innych pomieszczeń, malowanie kuchni należy rozpocząć od sufitu, dzięki czemu ewentualne zachlapania nie pobrudzą świeżo pomalowanych powierzchni. Do sufitu i ścian użyj farby do ścian kuchennych, np. Dulux Kuchnia i Łazienka, ponieważ jest ona bardziej wytrzymała i łatwo usunąć z niej zabrudzenia. Dodatkowo odpycha wilgoć i jest odporna na pleśń. Sufit można także pokryć zwykłą farbą winylową, gdyż nie będzie on wymagał tak częstego mycia jak ściany. Mniejsze przestrzenie i krawędzie zdecydowanie łatwiej będzie pomalować pędzlem niż wałkiem

4. Pomaluj drzwiczki szafek kuchennych

Jeśli planujesz malowanie drzwiczek szafek kuchennych, najlepiej będzie je całkowicie zdjąć. Umyj je mydłem alkalicznym lub innym preparatem czyszczącym, a następnie wypełnij wszelkie ubytki odpowiednim środkiem wypełniającym do drewna, po czym przetrzyj te miejsca papierem ściernym i dokładnie oczyść. Przed malowaniem drzwi zagruntuj je odpowiednią farbą podkładową do gruntowania drewna.

5. Pomaluj stolarkę

Na koniec pomaluj stolarkę, od góry do dołu, zaczynając od okien – malowanie ich najlepiej zacząć z rana, aby miały cały dzień na wyschnięcie przed zamknięciem ich wieczorem. Następnie pomaluj drzwi, framugę, a na końcu listwy przypodłogowe. Malując w takiej kolejności, masz większą pewność, że pędzel nie pobrudzi się ani nie zakurzy aż tak bardzo.