1. Usuń pleśń z powierzchni łazienki

Przed przystąpieniem do malowania łazienki, należy odpowiednio przygotować wszystkie powierzchnie. Pierwszym etapem jest usuwanie pleśni. Aby zmyć pleśń, należy zastosować rozcieńczony wybielacz lub środek grzybobójczy. Najlepiej zrobić to na dzień przed malowaniem, dzięki czemu powierzchnia będzie mogła całkowicie wyschnąć.

Używając chemikaliów, należy zachować ostrożność – założyć okulary ochronne i odpowiednie ubranie oraz postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na produkcie.

2. Przygotuj łazienkę

Przed malowaniem należy usunąć z łazienki wszelkie przedmioty, łącznie z wieszakami na ręczniki czy uchwytami na papier toaletowy. Śrubki służące do montowania tych elementów można umieścić w szczelnie zamykanym woreczku plastikowym, aby ich nie pogubić.

3. Przygotuj powierzchnie przeznaczone do malowania

Usuń wszelką odstającą od ściany w łazience farbę przy pomocy skrobaka i wypełnij ewentualne pęknięcia lub ubytki wodoodpornym materiałem wypełniającym. Po wyschnięciu wygładź powierzchnię papierem ściernym.

Delikatnie przetrzyj pomalowaną stolarkę, aby nowa warstwa farby dobrze się jej trzymała. Odkurz łazienkę.

4. Umyj malowane powierzchnie

Aby usunąć tłuste plamy ze ścian w łazience, użyj mydła alkalicznego lub odpowiedniego detergentu, po czym przetrzyj myte miejsca zimną wodą. W ten sposób usuniesz także pozostałości kurzu po przecieraniu papierem ściernym i zapewnisz dobrą przyczepność farby do malowanej powierzchni.

5. Zabezpiecz podłogę

Zabezpiecz elementy wyposażenia łazienki i podłogę folią malarską, a na głowicę prysznica i krany załóż niewielkie torby plastikowe i oklej je taśmą. Jeśli nie planujesz malowania płytek, warto okleić ich brzegi delikatną taśmą maskującą.

6. Przygotuj farby i narzędzia malarskie

Zalecamy użycie specjalistycznej farby do łazienki, np. Dulux Kuchnia i Łazienka. Chroni ona powierzchnie przed pleśnią i jest odporna na działanie wody, pary i wilgoci.

Do pomalowania ścian i sufitu będziesz potrzebować wałka, a do precyzyjnego malowania i odcinania poszczególnych obszarów – małego pędzla.

7. Pomaluj sufit w łazience

Kiedy wszystko jest już gotowe, rozpocznij od malowania sufitu. Dzięki temu ewentualne zachlapania i krople farby będą spadać na niepomalowane powierzchnie, z których będzie je można z łatwością usunąć lub pomalować.

Jeśli sufit i ściany malujesz dwoma różnymi kolorami, trzeba będzie „odciąć” krawędzie, aby uzyskać nieskazitelne wykończenie.

8. Malowanie ścian w łazience

Teraz czas na malowanie ścian. Sprytnym rozwiązaniem jest najechanie farbą kilka centymetrów na stolarkę – pomoże to w uzyskaniu prostych linii, kiedy przejdziesz do następnego kroku.

9. Malowanie stolarki

Ważne jest, aby rozpocząć malowanie od środka łazienki i stopniowo przechodzić do zewnątrz pomieszczenia, aby ograniczyć ryzyko pobrudzenia świeżo pomalowanych powierzchni. Mając to na uwadze, najlepiej rozpocząć malowanie stolarki od futryny okiennej, po czym pomalować parapet, listwy przypodłogowe, a na końcu framugę drzwi.

10. Przywróć pierwotny porządek

Po całkowitym wyschnięciu farby (zalecamy przestrzegania czasu schnięcia sugerowanego przez producenta) można rozpocząć przywracanie pierwotnego wystroju łazienki. Przymocuj odkręcone wcześniej uchwyty i wieszaki, po czym oddaj się długiej relaksującej kąpieli w wannie!