Malowanie mebli okleinowanych krok po kroku. Jaka farba do mebli z okleiny?

Radzimy, jak przy pomocy farby odnowić stare meble z okleiny, by niskim nakładem czasu i kosztów odświeżyć wnętrze. Zobacz, jak przygotować, a następnie pomalować meble.

Wybieramy je najczęściej z uwagi na atrakcyjną cenę. Pozwalają na ekonomiczne urządzenie domu, oszczędzenie kosztów remontu czy wykończenia wnętrza, a jednocześnie dają nam szerokie możliwości aranżacyjne. Z drugiej strony meble z okleiny zazwyczaj są mniej trwałe i wytrzymałe niż drewniane sprzęty. Kiedy zauważymy pierwsze ryski, przetarcia czy uszkodzenia, warto pomyśleć o renowacji. Okazuje się, że mebli z okleiny wcale nie musimy wyrzucać – malowanie w zupełności zda egzamin.

Jaka farba do mebli z okleiny?

Meble kuchenne pomalowane białą farbą do mebli z okleiny

Malowanie mebli okleinowych nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Ba! nie potrzebujemy do tego nawet talentu plastycznego. Wystarczy, że będziemy przestrzegać określonych procedur. Podstawą jest tu wybór odpowiedniej farby. Farba do mebli z okleiny powinna skutecznie zabezpieczać powierzchnię mebla przed uszkodzeniami mechanicznymi i przetarciami, wymagamy od niej ponadto odporności na wilgoć oraz promieniowanie UV. Sprawdzi się tu przede wszystkim farba do drewna Dulux Rapidry. To uniwersalna emalia, po którą możemy sięgnąć również podczas renowacji drewna, podłoży metalowych, z PCV, tynków itd. Co istotne, ma łagodny, niedrażniący zapach.

Malowanie mebli okleinowych krok po kroku

Zbliżenie na drewniany mebel pomalowany farbą do mebli okleinowych oraz białe uchwyty

Jednym z najważniejszych etapów malowania mebli z okleiny jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Powinniśmy usunąć stare, łuszczące się powłoki malarskie (ścieramy je gruboziarnistym papierem ściernym, uważnie i delikatnie), ponadto dokładnie umyć powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu, inaczej nowa warstwa farby nie osiągnie wymaganej przyczepności. Po wyschnięciu mebla matowimy go, tzn. przecieramy drobnoziarnistym papierem, i odpylamy.

Malowanie mebli okleinowych jest bardzo proste. Narzędzia dobieramy do rodzaju sprzętów, najczęściej potrzebujemy małego pędzelka i średniego wałka. W pierwszej kolejności farbą pokryjmy detale i trudnodostępne miejsca, następnie większe powierzchnie. Malujmy metodą mokro na mokro, tzn. równomiernie, równymi, nachodzącymi na siebie pasami, dzięki temu uzyskamy powłokę bez smug. Nałóżmy dwie warstwy emalii w odstępie 2-4 godzin. Pamiętajmy o przeszlifowaniu powłoki pomiędzy warstwami, dzięki temu osiągniemy jeszcze lepszy efekt dekoracyjny (koniecznie usuńmy pył!).

Wystarczy dobra farba, jedno wolne popołudnie i gotowe! Możliwe, że znacznie więcej czasu niż malowanie mebli zajmie nam podjęcie czasu o najlepszym kolorze.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...