Opowiadając o kolorach, nie sposób pominąć tematyki kontrastów. Poszczególne barwy dobierają się w udane pary lub zostają uznane za swoje całkowite przeciwieństwa. Nie inaczej jest w przypadku czerwieni i błękitu. Czerwień pobudza, powoduje wzmożoną produkcję adrenaliny, czyli jednocześnie wpływa na podniesienie ciśnienia. Błękit – wręcz przeciwnie. Sprawia, że wszelkie procesy w organizmie ulegają spowolnieniu, serce bije bez pośpiechu, a ciśnienie obniża się do idealnego poziomu. Nasz oddech się wyrównuje, wchodzimy w stan błogości, relaksu, uspokajamy się i wyciszamy, odrzucamy na bok uczucie niepokoju i zapominamy o stresach. Jeśli więc sypialnia, to tylko w odcieniach niebieskiego – sypialnia w błękicie zapewni nam odpoczywanie na nieosiągalnym dotąd poziomie.

Niebiańska Energia

Jak działa na nas błękit w sypialni?

Pamiętajmy, że od sypialni wymagamy, aby spełniała jasno określone funkcje. To pomieszczenie przeznaczone przede wszystkim do odpoczynku. Spokojnego, niczym niezakłóconego snu. Błękit w sypialni to zatem bardzo dobry wybór. Dzięki takiemu kolorowi ścian przed zaśnięciem nie będziemy musieli borykać się z gonitwą stu myśli na minutę.

Polarne Niebo i N8.51.30

Sypialnia w błękicie - jak wybrać odpowiedni ocień?

Jeśli już doszliśmy do wniosku, że błękitna sypialnia to strzał w dziesiątkę, musimy jeszcze zadecydować o tym, jaki odcień będzie najodpowiedniejszy. Należy to uzależnić m.in. od wielkości pomieszczenia. Blade odcienie nieba, wody i lody, barwy kojarzące się nam z bezkresną przestrzenią w naturalny sposób optycznie powiększą i rozjaśnią niewielkie wnętrze. Jeżeli zaś nie mamy najmniejszych problemów z metrażem, nasza sypialnia w błękitach może przemówić barwą jeansu, indygo lub ciemnoniebieskiego, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej przytulna.

Wskazane są też rozwiązania kompromisowe. Jedna ściana błękitnej sypialni w mocniejszym kolorze, pozostałe w jaśniejszym odcieniu pozwolą na uzyskanie interesującego efektu i jednocześnie pomogą w poprawieniu proporcji pomieszczenia. Aby przetestować kolor i sprawdzić, czy błękit w sypialni to to, zanim pomalujemy całe ściany, sięgnijmy po poręczne testery kolorów i pokryjmy farbą niewielkie fragmenty powierzchni.

Pamiętajmy, że błękitna sypialnia potrzebuje odpowiednich dodatków – ich kolor powinien współgrać z barwą ścian. Z błękitem dobrze komponują się ciepłe kolory mebli i tkanin.