Bardzo ważne w doborze farby jest ustalenie funkcji, jakie spełnia malowane pomieszczenie, czyli – tym samym – warunków, jakie w nim panują. Pomieszczenia ze strefy suchej domu lub mieszkania, jak pokój dzienny czy sypialnia, nie wymagają aż takiej ochrony, jak pomieszczenia mokre. Innymi słowy, farba na ścianę salonu nie poradzi sobie z warunkami panującymi w łazience. Tu konieczne jest zastosowanie preparatów specjalistycznych tworzących powłokę odporną na wilgoć –farb zmywalnych.

Połączenie przełamanej bieli z turkusem (jak Turkusowy Archipelag), sprawi, że marzyć o wakacjach na greckiej wyspie.

Farby zmywalne - użytkowanie

Farba zmywalna do ściany to – jak sama nazwa wskazuje – produkt, który nie podda się działaniu wilgoci. Jest hydrofobowy, co oznacza, że tworzy nieprzenikalną dla wody powłokę. Kropelki wody miast wnikać w warstwę farby spływają po powierzchni ściany (powłoka jest na tyle szczelna, zwarta i gładka). Podobnie plamy, nawet tłuste – z oliwki dla niemowląt czy balsamu do ciała. Jednocześnie daje to nam, użytkownikom, szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o czyszczenie ściany w łazience. Ścianę pomalowaną farbą zmywalną możemy myć za pomocą wody z delikatnym detergentem, ściereczki lub gąbki. Nie zaszkodzi jej szorowanie i ścieranie!

Jakie farby zmywalne do ścian?

Jednym ze słów-kluczy jest zmywalność, drugim (wynikającym z pierwszego) hydrofobowość. Czego jeszcze oczekujemy od dobrej farby na ścianę łazienki? Łazienka to pomieszczenie o wymagającym mikroklimacie – wysoka temperatura i podwyższona wilgotność to znakomite warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Farby do ścian, zmywalne, szczelne i gładkie, utrudniają, a nawet uniemożliwiają im zakładanie kolejnych kolonii!

Najlepsze farby zmywalne na ścianę

Idealny produkt to taki, który spełnia wszystkie wymienione powyżej kryteria. Wymagamy od niego maksymalnej odporności na wspomniane czynniki, a przy tym – łatwości w aplikacji i dobrej jakości krycia. Ponadto musimy wybrać taką farbę na ścianę, która charakteryzuje się paroprzepuszczalnością (to oznacza, że ściana „oddycha”). Przykład? Postawmy na Dulux EasyCare Łazienka i Kuchnia, której niestraszne strugi wody i szorowanie.

Dzięki bieli stworzymy w łazience własną strefę relaksu

Kolory farb zmywalnych na ścianę – może biel?

To oczywiste, że kolory w łazience powinny nawiązywać i stanowić kontynuację pozostałych barw wykorzystanych we wnętrzu. Dążymy do osiągnięcia wypracowanego stylu także w tym pomieszczeniu. Istnieją jednak pewne barwy, które możemy uznać za uniwersalne - takie, które zręcznie wpasują się w różną stylistykę. Mamy tu na myśli biel. Biel to królowa kolorów, która rządzi niepodzielnie, choć łaskawie wchodzi w koligacje i komitywy. Co istotne, do głosu dochodzi nie tylko klasyczny, podstawowy odcień bieli, ale również kolory typu off-white, jak np. złamana biel, odcienie z nutką kremu, piasku, wanilii czy jaśminu - któryś z nich z pewnością doskonale wpisze w aranżację całego wnętrza.

Wilgoć, wilgoć i jeszcze raz wilgoć! To oczywiste, że w łazience znajdą zastosowanie tylko przeznaczone do tego farby. Wystarczy mały remont i jedno malowanie, a łazienka zyska pełną ochronę.