
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
Witamy w Dulux
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Eklektyczne wnętrza inspirowane są różnymi stylami aranżacji wnętrz. Spotkasz w nich różne faktury, materiały wykończeniowe, kolory i detale.
Wbrew pozorom styl eklektyczny rządzi się ściśle określonymi prawami – łącząc wzory i detale, musimy dążyć do osiągnięcia konsekwencji. Dzięki temu stworzymy wnętrze idealnie oddające nasz charakter i styl bycia.
W zasadzie ilu projektantów, tyle odsłon stylu eklektycznego we wnętrzach. Nie ma tu jednej, nadrzędnej wytycznej czy odgórnych reguł, których powinniśmy się uczyć jak czytanki w elementarzu. Musimy postawić na naszą własną intuicję. Łączymy zatem przeróżne elementy, bierzemy po trosze z różnych wnętrzarskich prądów: znajdziemy tu zarówno nieco elementów prowansalskich nawiązujących do tematyki sielskiej, jak i nowoczesny design minimalistycznych wnętrz. Połączymy styl francuski, uroczy i elegancki, jak i loftową surowość. Damy nieco industrialu, jak i folku. Jedno i drugie wcale się nie wyklucza.
Czy istnieje jedna recepta na styl eklektyczny w mieszkaniu? Nie, dlatego eklektyczne wnętrza są tak uwielbiane przez indywidualistów. Przejdźmy jednak do konkretów, jak łączyć style? Najbardziej wyraziście styl eklektyczny przejawia się w salonie i jadalni. Spójrzmy na stół: duży, elegancki, a przy nim kilka krzeseł. Właśnie, krzesła! To one mogą stanowić tu motyw przewodni. Zapomnijmy o meblach z kompletu, nie kupujmy czterech takich samych krzeseł – znajdźmy coś unikatowego i niepowtarzalnego na pchlim targu. Podobnie kanapa, fotele i podnóżki – stwórzmy nietuzinkowy aranżacyjny misz-masz: tu nieco naturalnej skóry, tu fotel w stylu ludwikowskim. Mieszkanie w stylu eklektycznym nabierze dzięki nim pożądanego wyrazu.
Poza tym zręcznie skomponujmy dodatki. Bogato zdobiony kandelabr nad prostą kanapą z jasnym obiciem? Znakomicie! Minimalistyczny fotel na tle dwuskrzydłowych drzwi nawiązujących do konwencji art deco? Oczywiście!
I jeszcze te kolory! Wyjątkowość, stylu eklektycznego w mieszkaniu podkreślimy odważnymi, nieco szalonymi odcieniami ścian. Pamiętajmy jedynie, że liczy się tu konsekwencja. Wybierzmy zatem jeden kolorystyczny motyw i potraktujmy go jako punkt wyjściowy dla ścian – może to być charakterystyczne czerwone krzesło (na tle ściany pomalowanej na kolor Namiętność Carmen z Kolorów Świata Dulux) lub oryginalna lampa na turkusowej nóżce (będzie świetnie komponować się z odcieniem Turkusowy Klif). Niebanalnym rozwiązaniem są również zdobienia, sztukateria, szczególnie pomalowana na kontrastujący odcień (jak złoty czy miedziany). Oczywiście, z użycia nie wychodzą też jasne beże i pochodne bieli (jak Antyczny Marmur), tworzące neutralne tło dla mebli.
Eklektyczne wnętrza budzą w nas duszę artysty. Samodzielnie łączymy style i motywy, tworząc niepowtarzalną, autorską kompozycję.