Różowy jest zarezerwowany tylko dla dziewczynek? To kolor domu dla lalek? Dorosłym nie przystoi? Nie, nie i jeszcze raz nie! Róż jest demokratyczny, uniwersalny, do tego pełen wdzięku. Jeśli marzy nam się subtelny, nieco romantyczny nastrój, postawmy na różowe ściany. Jeżeli zaś chcemy aranżacji dodać odrobiny pikanterii, pomogą nam w tym… mocniejsze tonacje tego samego koloru.

Różowe ściany w stu odcieniach

Różowy pokój niejedno ma imię! Z pewnością nie zdajemy sobie sprawy, ile jest odcieni różowego, jak bardzo są od siebie różne i jak odmienną mają dynamikę. Możemy przejść przez całą paletę koloru, kierując się od bladego różu w stronę odcienia magenta. Delikatne, lekkie barwy utożsamiane są z kobiecością i wdziękiem, z powodzeniem poradzą sobie zatem w sypialni czy salonie o buduarowym charakterze. Jeżeli jednak szukamy czegoś bardziej zdecydowanego i przyciągającego wzrok, sięgnijmy po jego mocniejszą odsłonę, nie obawiając się nawet jaskrawego różu. Różowy pokój podyktuje całość aranżacji we wnętrzu, stanie się formalną dominantą, motywem głównym, wiodącym tematem.

Niezmienny Amarant

Pokój szaro-różowy - eleganckie zestawienie

Doskonale to rozumiemy: róż nie jest dla każdego. Ale… jakże się on prezentuje! Może warto się skusić? Połączmy go z innym kolorem, neutralnym, stonowanym, takim, który nieco przystopuje jego różowe zapędy, ale jednocześnie nie będzie go tłumił. Świetnie sprawdzi się szarość. Pokój szaro-różowy to najlepsze ustępstwo – łączymy rozwagę z odwagą i odrobinką szaleństwa. Jeśli różowe ściany to dla nas zbytnia ekstrawagancja, postawmy na kompromisowe rozwiązanie i pomalujmy tylko jedną z powierzchni na ten kolor. Resztę powleczmy miękką szarością. Prawda, że pięknie?

Jeżeli jednak w nosie mamy konwenanse, zupełnie odwróćmy proporcje. Powstanie z tego pokój różowo-szary, dynamiczny, zaskakujący. Przeważa tu róż, niekoniecznie stonowany, a całość równoważy szarość.

Róż polubi się nie tylko z jasnymi odcieniami z szarego, ale również z tymi głębszymi. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zastosowanie akcentów turkusowych, purpurowych, fioletowych lub złotych.

Nie zapomnijmy o różowych dodatkach i odniesieniach aranżacyjnych. Jeśli róż jest stonowany, możemy zdecydować się na mocniejsze akcenty.