Aranżacja małej łazienki

Małe łazienki - aranżacje i inspiracje

Mikroskopijne łazienki to zmora wielu mieszkań, szczególnie w starszym budownictwie. Przeczytaj, jak okiełznać ograniczoną przestrzeń, by stworzyć modną i funkcjonalną łazienkę mimo niewielkiego metrażu. Aranżacja małej łazienki: oto nasze kompendium wiedzy i zbiór najważniejszych reguł.

Kiedy życiowej przestrzeni jest jak na lekarstwo, trzeba kombinować. Kompaktowe łazienki, pomieszczenia w wersji mini, w których ledwo mieszczą się najpotrzebniejsze sprzęty, potrzebują przemyślanych, dedykowanych rozwiązań, zarówno na poziomie mebli czy wyposażenia, jak i kolorów ścian. Jak urządzić małą łazienkę, aby korzystanie z niej było wygodne i komfortowe? Jak pomalować małą łazienkę, aby sprytnie kreować dostępną przestrzeń? Oto podstawowe zasady, którymi należy się kierować!

Zasada nr 1: projekty małych łazienek powinny być funkcjonalne

Co uwzględnić w projekcie małej łazienki? Jakie elementy powinny znaleźć się w nawet najmniejszym pomieszczeniu? Należy wydzielić w nim trzy strefy, dedykowane przez trzy najważniejsze sprzęty: wanna lub prysznic, umywalka oraz toaleta. To nasz łazienkowy trójkąt oraz podstawowe wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie korzystanie z pomieszczenia. W pierwszej kolejności zastanów się zatem, jak wygodnie je rozmieścić oraz jakie rozmiary sprzętów zdadzą egzamin, a dopiero potem podejmuj decyzje dotyczące kolejnych elementów wnętrza.

*Aranżacja małej łazienki z prysznicem?

Przemyśl, co jest tu priorytetem. Czy nie wyobrażasz sobie niedzielnego wieczoru bez długiego wylegiwania się w wannie, czy może wolisz szybki, energetyzujący prysznic? Jeśli zdecydujesz się na natrysk, zaoszczędzisz cenne centymetry przestrzeni. Wizualnie powiększysz przestrzeń i uzyskasz wrażenie większego pomieszczenia, jeśli zaplanujesz kabinę bez brodzika. Subtelna linia przeźroczystych ścianek sprawi, że miejsca będzie jakby trochę więcej.

*Aranżacja małej łazienki w bloku z wanną?

Oczywiście mała łazienka i aranżacje z wanną również wchodzą w grę, jednak zawsze należy się przy tym liczyć z pewną stratą przestrzeni. Raczej nie sprawdzą się tu wanny wolnostojące, które choć prezentują się wyjątkowo efektownie, zabierają jeszcze więcej miejsca. Warto wybrać rozwiązanie pośrednie, czyli krótszy model dodatkowo z przesuwną przesłoną, dzięki której można korzystać z wanny tak jak z prysznica.

*Aranżacje małej łazienki z małą czy dużą umywalką?

Czy potrzebujesz dużo miejsca w strefie umywalkowej? Jeśli poranne i wieczorne zabiegi toaletowe przy lustrze ograniczone są do minimum, zastanów się nad niewielką umywalką – w sam raz do mycia rąk. A może marzysz o dużym lustrze i umywalce dla dwojga, dzięki której unikniesz sporów o to, „kto pierwszy”? To świetny, ale czasami raczej nierealny pomysł! Mała łazienka, np. w bloku, często jest zaprojektowana na planie kwadratu o boku długości 180 cm. Po odliczeniu miejsca na kabinę, toaletę lub pralkę (zazwyczaj ok. 70-90 cm) nie zostanie nam wystarczająco dużo miejsca na strefę umywalkową dla dwojga.

Zasada nr 2: Ustal dodatkowe wyposażenie w małej łazience

Możliwe, że w łazience zostanie jeszcze nieco miejsca na zrealizowanie paru pozostałych funkcji. Trudno wyobrazić sobie pomieszczenia bez przemyślanej strefy przechowywania. Aranżacje małych łazienek powinny uwzględniać przynajmniej podstawowe rozwiązania.

Szafka pod umywalką rzadko kiedy okazuje się być wystarczająca. Pomyśl więc o dodatkowych szafkach czy półkach. Może sprawdzi się efektowna półka-drabina, na której ułożysz czyste ręczniki i posegregujesz kosmetyki do wiklinowych koszyków? Czy może lepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa szafka-słupek? Na pewno przyda się oddzielna półka pod prysznicem lub w pobliżu wanny.

Jednocześnie dąż do zachowania lekkości i równowagi. Nie należy przeciążać pomieszczenia i zajmować wszystkich ścian czy każdego wolnego kawałka podłogi, inaczej łazienka stanie się zagracona i ciasna. Zabudowa od posadzki do sufitu czy zamykane półki nad pralką z pewnością pozwolą na wygodne przechowywanie, ale jednocześnie wizualnie pomniejszą pomieszczenie. Część zbędnych akcesoriów, środków do sprzątania czy zapas kosmetyków można trzymać w innym pomieszczeniu, chociażby w szafie w przedpokoju.

Zasada nr 3: Myśl multi-funkcjonalnie

Nie można mieć wszystkiego. Projektowanie małej łazienki uczy sztuki kompromisów. Wybieramy zatem prysznic albo wannę, rezygnujemy z bidetu i odkładamy marzenia o dodatkowym sprzęcie (np. suszarce do prania) na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Czy takie decyzje są jednak zawsze słuszne? Niekoniecznie. Pomyśl o wielofunkcyjnych rozwiązaniach, dzięki którym zaoszczędzisz przestrzeń, ale bez najmniejszej szkody dla komfortu. Należą do nich: miska ustępowa z możliwością użytkowania jako bidet, wspomniana niewielka wanna ze szklaną przesłoną, dzięki której może pełnić funkcję prysznica, pralka z suszarką, wieszaki na pranie zamontowane przy suficie, szafka nad umywalkę, która jednocześnie służy jako lustro, grzejnik z możliwością podłączenia do instalacji elektrycznej.

Zasada nr 4: Mała łazienka – aranżacje manipulujące optyką

Przestronne pomieszczenie to takie, które… wydaje się być przestronne! Na wielkość (a raczej małość) pomieszczenia nic nie poradzimy, możemy jednak wpłynąć na jego odbiór.

Przede wszystkim tak zaplanuj sprzęty i meble we wnętrzu, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni podłogi. Brzmi niewykonalnie? Nic podobnego: wystarczy wybrać podwieszaną ceramikę oraz meble na lekkich, smukłych nóżkach. Dzięki „odgraceniu” poziomu posadzki wnętrze wydaje się przestronniejsze, lżejsze i mniej przeładowane.

Ponadto dobrym pomysłem są meble łazienkowe, które idealnie wtapiają się w tło ściany. Sprawdzą się tu przede wszystkim szafki i regały o prostych, niefrezowanych frontach w kolorze ścian.

Aranżacja małej łazienki powinna uwzględniać także lustra, które rozjaśniają wnętrze oraz sprawiają, że odbieramy je jako większe. To samo dotyczy szkła i przeszklonych przegród (np. drzwiczek do natrysku) oraz innych połyskliwych powierzchni (chociażby płytek ceramicznych).

Zasada nr 5: Wybieraj odpowiednie kolory do małej łazienki

Ostatnia kwestia, jednak równie istotna, co poprzednie: kolory do małej łazienki. Jak pomalować małą łazienkę? Kłania się tu wspomniana już reguła: należy manipulować! Manipulowanie optycznym odbiorem pomieszczenia to najlepsza z możliwych kolorystycznych strategii.

Upraszczając: ciemne kolory pomniejszają, jasne zaś powiększają. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie wydawało się przestronne, sięgnij po jasne, nieintensywne tonacje. Oczywiście możesz urozmaić aranżację szczyptą mocniejszego koloru, interesującym akcentem. Egzamin zdadzą tu zatem wszelkie lekkie odcienie bieli, szarości i błękitu (może Fińska Sauna lub Morska Grota z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka?). Jeśli szukasz nieco bardziej nasyconych odcieni, sięgnij np. po Skandynawską Prostotę.

Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Ciemna barwa zastosowana w odpowiednim miejscu również może przyczynić się do optycznego powiększenia wnętrza. Jeśli węższą ścianę w wąskiej łazience pomalujesz na głęboki, mocny kolor, skontrastowany z pozostałymi, wizualnie poszerzysz pomieszczenie. Nietuzinkowa, odważna na pewno będzie np. czerń, szczególnie w odsłonie Nocnej Wyprawy.

Zasada nr 6: przemyśl styl małej łazienki

Pomysł na małą łazienkę powinien uwzględniać kontekst całego wnętrza. Nie należy aranżować niewielkiej łazienki w oderwaniu do stylu całego domu czy mieszkania. Oto parę propozycji:

- mała łazienka w stylu skandynawskim – utrzymana raczej w zimnych tonacjach, jak błękit i szarość. Meble łazienkowe w kolorze białym lub wykonane z naturalnego drewna to dobry kierunek. Interesująco będzie się tu prezentować okładzina ścienna imitująca drewno, szczególnie jeśli zaplanujesz ją tylko na jedną ze ścian i uzupełnisz o powierzchnie pomalowane farbą.

- wystrój małej łazienki w stylu loftowym – sprawdzą się tu betonowa lub imitująca beton posadzka oraz „surowe” kolory ścian (np. szarość i pochodne bieli). Do tego elementy z metalu (chociażby odrestaurowana, metalowa szafka) i lampy kojarzące się z wnętrzem fabryki.

- mała, nowoczesna łazienka – proste linie bez ozdobników to przepis na wnętrza nowoczesne. W łazience egzamin zda oszczędna w wyrazie zabudowa, najlepiej w połyskliwym wykończeniu. Wybieraj minimalistyczne punkty światła oraz baterie bez zbędnych ozdobników i w jak najprostszej formie.

Zasada nr 7: wybieraj odpowiednie farby do łazienki

Meble łazienkowe, styl wnętrza, kolory ścian – to kluczowe kwestie dotyczące aranżacji małej łazienki w bloku czy domu. Oprócz tego należy z uwagą wybrać farbę do malowania łazienki. Na pewno nie sprawdzą się tu wyroby przeznaczone do sypialni czy salonu. Sprawdzi się wyłącznie produkt tworzący powłoki odporne na podwyższone temperatury, wilgotność oraz rozwój grzybów pleśniowych. Przykładem takiej farby jest hydrofobowa, zmywalna emulsja Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

Mała łazienka również może być wygodna w użytkowaniu. Wystarczy, że sprytnie podejdziesz do tematyki zastosowanych w niej sprzętów, mebli oraz kolorów.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...