Jak zaprojektować salon z jadalnią? Nic trudnego! Istnieje kilka uniwersalnych strategii, które można tu wdrożyć. Wszelkie wnętrzarskie decyzje należy uzależnić m.in. od wielkości pomieszczenia oraz jego układu. To do nich najlepiej dostosować zarówno tonacje kolorystyczne, jak i styl mebli do salonu oraz jadalni.
Czy aranżacja salonu z jadalnią to dobry pomysł?
*duży metraż
Na połączenie jadalni z salonem warto zdecydować się przede wszystkim w przypadku przestronnych pomieszczeń i wnętrz zaplanowanych jako otwarte. Najpopularniejsze rozwiązania to:
- aranżacja salonu z jadalnią
Ten wariant jest dedykowany tym osobom, które lubią oddzielać od siebie różne funkcje wnętrza oraz tworzyć odrębne jednostki formalne. Zarówno salon z kanapą w centrum oraz jadalnia np. z pięknym, drewnianym stołem należą do porządku reprezentatywnego, strefy „towarzyskiej”, przyjmowania gości. Z kolei kuchnia to miejsce już bardziej intymne, należące do porządku prywatnego, a jednocześnie do strefy roboczej, w której czasami panuje chaos. Rozłączenie tych dwóch pomieszczeń pozwoli na utrzymanie maksymalnego porządku we wnętrzu i jednocześnie zapobiegnie zbytniemu rozprzestrzenianiu się zapachów towarzyszących gotowaniu.
- oraz aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią.

To z kolei propozycja m.in. dla miłośników gotowania czy osób, które lubią spędzać czas w kuchni, ale jednocześnie nie chcą tracić kontaktu z innymi domownikami. Wspólne gotowanie czy spędzanie czasu przy posiłku to dla wielu z nas istotny element codzienności i czynność, która łączy wszystkich członków rodziny.
Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią na sporej przestrzeni to wnętrzarskie marzenie, każdy sprzęt i detal znajdzie tu bowiem swoje miejsce. W takim wnętrzu bez trudu można rozplanować poszczególne strefy oraz uzyskać wygodny, przemyślany układ formalny. Duży stół z krzesłami czy fotelami wystarczy umieścić np. kilka metrów od kanapy i stolika kawowego. Z drugiej strony kompozycję może domknąć wyspa kuchenna lub długi blat roboczy pozwalający na komfortową pracę w kuchni.
Ciekawym rozwiązaniem jest również duży salon z jadalnią i kuchnią, w której poszczególne strefy są od siebie prowizorycznie oddzielone, np. połową ścianki, przepierzeniem bądź są rozgraniczone innym poziomem posadzki (np. salon zaprojektowany na podwyższeniu z jednym lub dwoma schodkami).
*mały metraż
Czy mały salon z jadalnią ma rację bytu? Oczywiście. Salon z jadalnią w bloku czy kamienicy należy jednak bardzo dokładnie zaplanować – tak aby nie przeciążyć pomieszczenia, a zamiast tego osiągnąć pełną funkcjonalność. Oto parę podpowiedzi:

- warto wybierać rozwiązania wielofunkcyjne, jak np. rozkładany stół – w sam raz zarówno na śniadania we dwoje, jak i spotkania w większym gronie;
- w przypadku niewielkiego czy rozkładanego stołu nie warto trzymać wszystkim krzeseł w gotowości, na co dzień wystarczą np. dwa czy trzy siedziska. Sprawdzą się tu modele składane lub proste, drewniane stołki, które łatwo wsunąć pod stół;
- ścianki, przepierzenia, regały czy półki to niezbyt dobry pomysł na salon z jadalnią. Zamiast wizualnie i formalnie rozdzielać przestrzeń, lepiej dążyć do maksymalnego połączenia wszystkich stref;
- wiele zależy od układu pomieszczenia. Mały, wąski salon z jadalnią wymusza konkretne rozwiązania, np. kanapa wzdłuż krótszej ściany, a stół i krzesła wśród dłuższej;
- w przypadku niewielkiego mieszkania jeszcze lepszym rozwiązaniem niż salon z jadalnią jest kuchnia z salonem i jadalnią. Inspiracji można szukać na portalach wnętrzarskich;
- należy mieć na uwadze, że małe pomieszczenia wymagają jeszcze większej konsekwencji w urządzaniu. Zamiast eklektyzmu lepiej postawić na jeden konsekwentny styl.
W jakim stylu sprawdzi się jadalnia w salonie?
Podejdźmy do tego z innej strony: czy istnieje styl, w którym aranżacja salonu z jadalnią nie ma racji bytu? Trudno to sobie wyobrazić. Poniżej parę przykładów na efektowny salon z jadalnią:
- nowoczesny salon z jadalnią i kuchnią – to aranżacja prosta w zrealizowaniu. Wystarczy operować prostymi formami, np. meblami do salonu i do kuchni o minimalistycznych frontach, bez uchwytów itd. Stół w jadalni może wprowadzać do wnętrza kontrast, dzięki czemu zostanie wizualnie podkreślony i wyodrębniony z aranżacji.
- salon z jadalnią w stylu skandynawskim – styl skandynawski jest jasno sprecyzowany, a jednocześnie pozwala na sporą dowolność, jego wypracowanie również nie będzie więc stanowiło problemu. Podstawą aranżacji może stanowić tu drewniany, surowy w wyglądzie stół. Drewno powinno się tym samym pojawiać w różnych punktach wnętrza.
- klasyczny, przytulny salon z jadalnią – klasyka może przejawiać się na różne sposoby. Najczęściej oprócz drewnianego stołu pojawia się tu też np. drewniany kredens z przeszkleniami, w którym można schować zastawę i sztućce.
Jak pomalować salon z jadalnią?

Jak pomalować salon z jadalnią w przypadku, gdy jest to przestronne, otwarte pomieszczenie? Mamy tu naprawdę szerokie pole do popisu. Można wybrać jeden kolor, a interesujący akcent wprowadzić na poziomie dodatków, lub zróżnicować barwy ścian.
*Jasne-ciemne
Warto pomyśleć o skomponowaniu kolorów na zasadzie ciemne-jasne. Segment z salonem wystarczy pomalować na jaśniejsze tonacje, a z jadalnią na ciemniejsze. Lub odwrotnie! Dzięki temu jednocześnie wizualnie połączysz, jak i rozdzielisz oba sektory. Przejdźmy do przykładów. Jadalnia utrzymana we fiolecie (jak Niezłomny Fiolet z palety Dulux EasyCare) doskonale porozumie się z salonem pomalowanym na szaro (kłania się odcień Kopalnia Srebra). Aby dodatkowo uatrakcyjnić kompozycję, możesz wpleść w nią np. kolor żółty, szczególnie w tak pozytywnym odcieniu, jak Egzotyczne Curry. Dobrą propozycją jest też Różowy a brąz do salonu oraz inny odcień gliny do jadalni.
*Różne strefy i plany
Kolory w aranżacji salonu z jadalnią mogą obejmować różne plany. Jedna ze ścian będzie stanowić tło dla pozostałych powierzchni – kolejnych ścian, sprzętów i mebli. Dzięki temu wnętrze zyska na przestrzenności, wielopoziomowości. Taką kanwą może stać się szarość (np. Morze Północne) – jest świetną bazą wyjściową do tworzenia kompozycji. Warto zestawić ją z inną, wybraną barwą – pudrowym, nieco przybrudzonym różem (jak Kwitnący Migdałowiec), zielenią (np. Perfekcyjną Pistacją) bądź lekkim fioletem (Liliowa Magia). Co istotne, kolor ścian kontynuujmy na poziomie mebli. Całość znakomicie zepnie posadzka – taka sama w całym pomieszczeniu.
*Kontrasty
Poziomy w aranżacji salonu z jadalnią można zaprojektować również na zasadzie kontrastu. Spektakularny efekt osiągniesz przede wszystkim w przypadku, gdy salon i jadalnia funkcjonują niejako w oddzielnych pomieszczeniach połączonych jednak za pomocą powiększonego otworu drzwiowego. Ściany w jednym sektorze pomaluj na ciemny kolor (jak Nocna Wyprawa), w drugim zaś – na bardzo jasną tonację. Perfekcyjnie w takich zestawieniach sprawdzi się biel.
Choć to dwie, zupełnie różne jednostki formalne, podczas aranżowania ich na jednej przestrzeni konieczna jest konsekwencja. Precyzyjnie dobrane kolory to najlepszy sposób na piękny, przemyślany salon z jadalnią