Mogą wizualnie poszerzyć lub lekko podwyższyć pomieszczenie, czyli sprawić, że wnętrze nabierze przestronności i lekkości. A dodatkowo: uatrakcyjnić aranżację, dodać jej niecodziennego akcentu, interesującego wyrazu. Mowa o ścianie w pasy! Pasy na ścianie to stary jak świat sposób na „podkręcenie” aranżacji, zniwelowanie mankamentów wnętrza bądź podkreślenie jego atutów.
Pokój w paski: w jakim stylu?
Paski na ścianie to ozdoba sama w sobie. Dzięki nim wnętrze staje się wyraziste, charakterystyczne, nietuzinkowe. Nie ma w nim miejsca na nudę! Mamy wolną rękę, jeśli chodzi o zestawienia kolorystyczne, w związku z czym ściana w pasy to motyw, który sprawdzi się w aranżacjach w różnym stylu:
- Pasy na ścianie i inspiracje skandynawskie to zdecydowanie dobry kierunek, choć nieco przewrotny. Wystarczy, że do skandynawskiego salonu czy przedpokoju wybierzemy kombinacje różnych odcieni szarości i błękitu lub sięgniemy po nieśmiertelne połączenie bieli i czerni (taki kontrast doskonale sprawdzi się także pod postacią mozaiki i czarno-białych kafelków na podłodze w łazience!).
- Malowanie ścian w paski to dobry kierunek także do wnętrz w stylu nowoczesnym, a nawet minimalistycznym. Wspomniane połączenie bieli i czerni lub innych, ale równie oddalonych od siebie, kontrastujących barw to strzał w dziesiątkę. Aranżacje minimalistyczne lubią takie ostre i jasno zaznaczone granice.
- Ściana w paski w salonie klasycznym, zwłaszcza takim, który sympatyzuje z konwencją vintage – to również musi się udać! Postawmy na sprawdzone połączenie białych tonacji z granatem (szczególnie Granat Pierwsza Klasa z palety Dulux EasyCare) lub stwórzmy za pomocą pasków na ścianie stwórzmy oryginalną lamperię. Wystarczy, że pomalujemy w ten sposób dolny odcinek ściany, np. do jednej trzeciej jej wysokości. Na pozostałą powierzchnię wybierzmy interesujący, elegancki odcień, jak Szary Denim.
Co daje malowanie ścian w pasy?
Panują tu proste zasady: pionowe podwyższają, poziome poszerzają:
- Ściana w paski pionowe sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe. W związku z tym to idealny motyw do niskich wnętrz lub takich, w których mamy do czynienia z podestami, podwyższeniami czy fragmentami obniżonego, podwieszanego sufitu. Pionowe pasy na ścianie mogą wizualnie oddalić sufit od podłogi, tym samym przywracając pomieszczeniom bardziej harmonijne proporcje.
- Ściana w paski poziome to zaś patent na pomieszczenia długie i wąskie lub po prostu o raczej małym metrażu. Pasy optycznie odsuną od siebie dwie przeciwległe powierzchnie, nieco poszerzając pokój.
Malowanie ścian w paski: wzory, inspiracje i pomysły
Ponadto warto zastanowić się, jakie paski na ścianie zrobić. To niby bardzo prosty, wręcz nieskomplikowany wzór, jednak mamy tu do wyboru przynajmniej kilka różnych sposobów na jego wykorzystanie we wnętrzu:
- pasy na ścianie lub jej fragmencie – „zasięg” wzoru należy dostosować m.in. do wielkości pomieszczenia. W przypadku przestronnych wnętrz możemy pozwolić sobie na więcej,
- grube pasy na ścianie – wyrazisty, przyciągający uwagę motyw do charakterystycznych i niebanalnych aranżacji,
- kompozycja cienkich paseczków – trudniejsza w wykonaniu, ale bardzo efektowna,
- dekoracyjne malowanie ścian w paski – koncept stawiający na nietuzinkowy efekt. Może mieć formę kilku niewielkich pasków np. w pobliżu okna lub drzwi,
- rozmyte paski na ścianie – czyli malowanie z zatarciem granic kolorów lub przy wykorzystaniu bardzo zbliżonych odcieni,
- ściana w prążki, czyli pasy zupełnie na opak.
Jak malować pasy na ścianie?
Malowanie ściany w paski jest naprawdę bardzo proste, ale przynosi świetny efekt. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej oryginalnym sposobie na wykończenie i ozdobienie ściany, pomyślmy o ścianie w pasy-prążki, wykorzystującej kilka warstw atrakcyjnych kolorów. Oto instrukcja jej wykonania krok po kroku:
Krok 1. Malowanie pasów na ścianie – przygotowania

Aby namalować pasy na ścianie, będziemy potrzebować następujących produktów i narzędzi:
- farba w odcieniu bazowym, najlepiej neutralnym, jak np. Odporny Popielaty z palety Dulux EasyCare,
- farby w kilku odcieniach niezbędnych do stworzenia wzoru na ścianie, np. żółcie, błękity i brązy,
- średniej wielkości pędzel,
- sznurek,
- kawałek kredy.
Krok 2. Malowanie ścian w pasy – tworzymy bazę
Nałóżmy na ścianę dwie warstwy koloru bazowego, który będzie pełnił rolę płótna, na którym namalujemy pasy. Pamiętajmy, aby farbę nakładać równomiernie i dokładnie.
Krok 3. Malowanie pokoju w pasy – rozmieszczamy wzór
- Przy pomocy kredy zaznaczmy szerokość swojego wzoru, czyli początek i koniec pasów na ścianie. Motyw może być mały lub duży. Jego wielkość uwarunkuje rozmiar pasów. Wzór wykonania został dopasowany do szerokości łóżka.
- Zaznaczmy kredą dwa miejsca w poziomie na ścianie (najlepiej użyć kredy w kolorze farby, ponieważ będzie łatwiej ją później zamalować).
- Teraz czas na trik. Po wyznaczeniu dwóch punktów w poziomie, które określają szerokość wzoru, przygotujmy odpowiadający odległości pomiędzy nimi kawałek sznurka. Przejedźmy kredą po całej długości sznurka.
- Naciągnijmy sznurek i szarpnijmy nim energicznie niczym struną. Na ścianie zostanie ślad po kredzie. Powstała linia ułatwi malowanie pasów na ścianie.
- Powtórzmy kroki od a) do d) do, tworząc linie przy pomocy kredy w odległości 50 cm od siebie i przesuwając się od góry w dół, aż do końca obszaru przeznaczonego na kolorowy wzór.

Krok 4. Czas na malowanie pasków na ścianie
Teraz już wszystko przygotowane do malowania pasów! Nałóżmy niewielką ilość farby na pędzel i malujmy długimi pociągnięciami wzdłuż wcześniej wyznaczonych kredowych linii. Nie ma potrzeby, aby dociskać pędzel zbyt mocno, ponieważ chodzi o uzyskanie pięknego, ale delikatnego efektu.
Krok 5. Stwórzmy indywidualny projekt
Możemy wykorzystać tyle kolorów, na ile mamy ochotę, a ponadto malować pędzlami o różnych rozmiarach, aby uzyskać prążki o różnych szerokościach.