To, na ile dokładnie przygotujemy ściany do malowania, w ogromnej mierze wpłynie na efekt końcowy. Jeśli nałożymy nową warstwę farby na brudną ścianę, czyli bezpośrednio na zakurzoną powierzchnię, tłuste osady i plamy czy też pleśń i grzyby, najpewniej nie osiągnie ona dobrej przyczepności do podłoża. Oznacza to, że wkrótce może zacząć się łuszczyć i odspajać. Warto to podkreślić: coś takiego, jak farba na tłuste plamy, nie istnieje, nie możemy zatem aplikować wyrobów do malowania bezpośrednio na zatłuszczenia, bez uprzedniego ich usunięcia.
Jak przygotować ściany do malowania?
Krok 1. Sprawdź stan ścian
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić skrupulatny przegląd stanu ścian. Upewnijmy się, czy stara warstwa farby nadal ma dobrą przyczepność do podłoża. W tym celu wykonajmy prosty test: w kilku miejscach na ścianie należy przykleić samoprzylepną taśmę malarską, mocno ją docisnąć, a następnie odkleić – energicznie i jednym ruchem. Jeżeli na odklejonej taśmie zauważymy drobinki farby, oznacza to, że przed malowaniem konieczne będzie mechaniczne usunięcie starej farby ze ścian. Jeśli nie – odkurzanie i mycie ścian wystarczy. Czasami egzamin zda zeszlifowanie warstwy farby jedynie z fragmentów ścian. Odspajające i łuszczące się powłoki usuwamy ze ścian za pomocą szpachelki i po uprzednim zwilżeniu.
Krok 2. Usuń kurz i pył
Odkurzanie to podstawa! I to bardzo dokładne odkurzanie. Możemy sięgnąć po odkurzacz lub postawić na tradycyjne metody, jak miotełka i ściereczka. Pozbądźmy się wszystkich pajęczyn, kurzu i drobinek piasku, które mogłyby zabrudzić pędzel bądź osiąść na świeżej powłoce podczas malowania.
Krok 3. Usuń pleśń i grzyby
W dalszej kolejności należy się zająć poszczególnymi plamami i osadami (jeśli oczywiście nie pozbyliśmy się ich na etapie usuwania starych powłok malarskich). Na pierwszy ogień powinny pójść ślady pleśni i grzybów. Sięgnijmy po specjalny środek grzybobójczy. Kierujmy się instrukcją na opakowaniu dotyczącą sposobu aplikacji. Zazwyczaj spryskujemy nim fragment ściany, w którym zagnieździły się mikroorganizmy, odczekujemy kwadrans lub pół godziny, a następnie przystępujemy do mycia ściany czystą wodą. Jeżeli zagrzybienie jest znaczne i trudne do usunięcia, możliwe, że jedynym rozwiązaniem będzie skucie fragmentów tynku.
Poza tym, jeśli problem pleśni i grzybów powraca, zastanówmy się nad jego źródłem i przyczynami powstawania. Bez tego nie ma mowy o skutecznej walce! Możliwe, że winna jest nieprawidłowo działająca wentylacja lub zawilgocenia ścian.
Krok 4. Usuń tłuste plamy
To przypadłość niejednej kuchni (ale nie tylko!). Nieestetyczne osady na suficie, zatłuszczenia przy blacie i brzydka, tłusta plama na ścianie to jednak dowód na to, że w naszym domu tętni życiem, a my lubimy spędzać czas w kuchni i przeprowadzać kulinarne eksperymenty. To jednocześnie sygnał, że pora na gruntowne porządki, czyli odtłuszczanie przed malowaniem. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Intuicja może podpowiadać nam, że sprawdzi się tu płyn do mycia naczyń, który w końcu rozpuszcza tłuste zabrudzenia. Niestety tego typu delikatne detergenty nie dadzą tu egzaminu. Zatem czym umyć ściany przed malowaniem? Odpowiedź jest prosta: mydło malarskie. Mydło malarskie to jedyny rekomendowany przez producentów farb środek, który pozwala na skuteczne pozbycie się uporczywych zabrudzeń czy starych osadów przed malowaniem. Zmiękcza cząsteczki brudu, także resztki klejów czy tapet, i usuwa je z czyszczonej powierzchni.
Aby zmyć tłuste plamy ze ściany (oraz inne zabrudzenia i osady), należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta środka. Daną ilość mydła malarskiego rozpuszczamy w wodzie, następnie zanurzamy w niej gąbkę i odciskamy ją z nadmiaru wody (powinna być jedynie lekko wilgotna). Podczas pracy należy wymieniać wodę wraz z mydłem na czystą. Przecieramy ścianę raczej delikatnie, nie dociskając zbytnio gąbki do powierzchni ani nie szorując. Czyszczenie ścian kończymy, myjąc je czystą wodą. Z przystąpieniem do kolejnego etapu prac, czyli uzupełnianiem ubytków i (lub) malowaniem należy poczekać do całkowitego wyschnięcia ścian.
Mycie ścian to etap, którego nie należy pomijać. Z obowiązku czyszczenia zwalnia nas tylko… całkowite usunięcie powłok malarskich, które były np. w kiepskim stanie, łuszczyły się i odspajały. Wtedy zamiast myć ściany planujemy gładzenie, gipsowanie, docieranie itp.