Czy farba tablicowa nadaje się do kuchni?
Bez zbędnego wstępu – tak, nadaje się! Tablicówka w kuchni wytrzymuje okresowy kontakt z wodą – to pierwszy plus. Ponadto powierzchnia nią pomalowana może być wielokrotnie zmywana – to kolejny. Można ją więc zaplanować w dolnym miejscu, również takim, które uznawane jest za dość problematyczne. Czy farba tablicowa nad kuchenką zda egzamin? Tak, może zostać zastosowana na powierzchni znajdującej się nad kuchenką, ale i na całej ścianie zamiast tradycyjnych płytek. Co istotne tablicówka w kuchni bardzo łatwo poddaje się przeróbkom. Jeśli tylko znudzimy się czernią wyzierającą znad kuchennego blatu, wystarczy przemalować ją dowolną farbą emulsyjną – szybko zastąpimy ją błękitem czy szarością.

O, jaki ładny kontrast! Kuchnia z farbą tablicową

Farba tablicowa może pełnić dwie funkcje jednocześnie: dekoracyjną i praktyczną. Z tego właśnie względu kuchnia jest idealnym miejscem do jej wykorzystania. Głęboka czerń tablicówki stanowi idealne dopełnienie kuchni skąpanej w bieli – dopełnienie na zasadzie przeciwieństw. Taką farbą możemy pomalować jedną ze ścian lub tylko jej fragment, np. wspomnianą przestrzeń nad kuchenką. Co ciekawe farbą tablicową możemy też zastąpić płytki.
Tablicówka perfekcyjnie „zagra” w kuchni urządzonej na skandynawską modłę – przy skąpanym w bieli wnętrzu pomalowany na biało fragment ściany lub innej powierzchni, np. front szafki, będzie intersującym kontrapunktem, dopełnieniem aranżacji. Niebanalny efekt osiągniemy przy białych ścianach i przeciągniętych czarną tablicówką frontach wszystkich kuchennych szafek. To rozwiązanie pokochają m.in. rodzice małych dzieci. Dolne rzędy mebli plus kawałek kredy to wymarzone pole do popisu naszych pociech.
Dekoracje, czyli farba tablicowa w kuchni inspiruje
Artystyczne zapędy dorosłych również znajdą ujście! Kuchnia z farbą tablicową może zmienić się w prawdziwą galerię sztuki, w miejsce wystawowe naszego rysunkowego talentu. Dzięki temu ściana jeszcze zręczniej wpisze się w aranżację i ją dopełni. Wystarczy uwiecznić na niej palmy, kwiaty, rośliny czy skomplikowane esy-floresy. Z drugiej strony wcale nie musimy się ograniczać: tablicówką pomalujmy także drzwi, dzięki czemu, opatrzone odpowiednim rysunkiem, będą stanowić zaproszenie do kulinarnego świata.
Tablicówka zachęca do eksperymentów i inspiruje, jednak za jej główną zaletę uważa się wsparcie systemu komunikacyjnego. Na powierzchni pomalowanej farbą tablicową możemy zostawić wiadomość pozostałych domownikom. Tablica i kawałek kredy wystarczą też do zorganizowania praktycznej listy zakupów, spisu spraw do załatwienia. Warto postawić na stronę estetyczną takich zapisków (pobawić się charakterem pisma czy zastosowanym fontem), dzięki czemu komunikat stanie się jednocześnie ozdobą.
Mała rzecz a cieszy – tablicówka w kuchni na detalach

We współczesnym wnętrzu nie może zabraknąć roślin. Także w kuchni! Farba tablicowa stanie się idealnym dopełnieniem kwiatowej aranżacji – fragment doniczki pociągnięty tablicówką będzie pełnić rolę swego rodzaju etykiety. Podpisać możemy gatunek rośliny czy nawet zanotować instrukcję dotyczącą podlewania.
Prócz roślin częstym elementem aranżacji kuchni są obrazki, ramki ze zdjęciami czy laurki itd. Farba tablicowa w kuchni może być odpowiedzią na dekoracyjną nudę – wystarczy pomalować nią drewnianą ramkę, aby zupełnie zmienić jej charakter. Czarna powierzchnia stanowić będzie tło, na którym również możemy dać upust naszej artystycznej energii. Piękną i nietuzinkową sprawą będzie też rysunek naszego dziecka otoczony ozdobioną przez niego ramką.
Farba tablicowa w kuchni – nad blatem, kuchenką lub w strefie wejściowej? To rozwiązanie, które nie ma wad! Może nie licząc wiecznych walk o kredę i najlepsze miejsce na ścianie…