„Po przeprowadzce do nowego mieszkania nie zostało nam już wiele środków, ale chcielibyśmy, aby w salonie, gdzie będziemy zbierać się całą rodziną panowała relaksująca atmosfera. Co możemy zrobić?”

Przeprowadzka zwykle wiąże się z poważnymi wydatkami, dlatego też na urządzenie nowego miejsca zamieszkania często nie zostaje zbyt wiele środków. Większość osób przeprowadzających się do nowego mieszkania planuje niezwłoczne rozpoczęcie prac nad jego wystrojem, aby cała rodzina mogła poczuć się jak u siebie.

Z naszego ostatniego globalnego badania wynika, że dla 60% osób to właśnie salon jest priorytetem, jeśli chodzi o wystrój nowego domu. W związku z tym opracowaliśmy pięć sposobów na aranżację salonu w stylu, jaki pokochasz - a wszystko w oparciu o łatwe i niedrogie pomysły kolorystyczne.

Sprawdź zalety zestawiania kolorów

Możesz pomalować jednym kolorem ścianę za sofą, a następnie wybrać dopasowany kolorystycznie odcień dla ścian z oknami lub do ewentualnych wnęk w salonie.

Nie możesz pozwolić sobie na pomalowanie całego pokoju? Wypróbuj możliwości, jakie dają przemyślane zestawienia kolorystyczne. Możesz na przykład pomalować jednym kolorem ścianę za sofą, a następnie wybrać dopasowany kolorystycznie odcień dla ścian z oknami lub ewentualnych wnęk w salonie. Różne odcienie koloru morskiego to tutaj zdecydowany faworyt – dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się zarówno z neutralną szarością, jak i ciepłymi odcieniami koralu lub beżu, a nawet pomarańczowym!

Jakie farby wybrać? Mistrzowskie płótno, Ponadczasowa Sepia, Niezmienny Amarant i Doskonała Pomarańcza z palety Dulux EasyCare.

Kontrastujące kolory na drzwiach

Wystarczy, że na futrynę wybierzesz nieco ciemniejszy odcień farby niż ten, którym pokryta jest ściana, a uzyskasz dodatkowo wrażenie większej przestrzeni pokoju.

Takie rozwiązanie to ciekawy sposób na dodanie szczypty energii do białego pokoju. Sięgnij po efektowne kolory na futrynę drzwi, a skrzydło pokryj odcieniem, który dobrze będzie się z nimi komponował, np. niebieska futryna i pomarańczowe skrzydło lub futryna w indygo i żółte skrzydło. Dzieci będą uwielbiać taką kolorystykę, a Ty nie musisz martwić się o koszty, bo powierzchnie do malowania są niewielkie, a dobra farba do drewna utrzyma idealny wygląd przez wiele lat.

Jakie farby wybrać? Lawendowa dolina i Złota Świątynia z farb do drewna Dulux Rapidry.

Połóż nacisk na framugi okienne

Takie rozwiązanie to ciekawy sposób na wstrzyknięcie szczypty energii do białego pokoju. Sięgnij po efektowne kolory na futrynę drzwi, a skrzydło pokryj odcieniem, który będzie się z nimi dobrze komponował.

Jeśli myślisz o żywych, atrakcyjnych kolorach, których jednak boisz się użyć na ścianach, możesz uzyskać ciekawy efekt poprzez pomalowanie okien i futryn drzwi. Wystarczy, że na framugę okienną wybierzesz nieco ciemniejszy odcień farby niż ten, którym pokryta jest ściana, a uzyskasz dodatkowo wrażenie większej przestrzeni pokoju. Kolorowe okna to świetny sposób na dodanie akcentów kolorystycznych do wnętrza – połączenie żywych barw i światła ożywi i rozświetli Twój salon!

Jakie farby wybrać? Niezmienny amarant, Niezłomny Fiolet lub Istny Koralowy.

Rozjaśnij szafki na książki

Jeśli zdecydowałaś się na konkretne kolory, których jednak nie chcesz użyć na ścianach, możesz uzyskać równie ciekawy efekt poprzez pomalowanie mebli, szafek i futryn.

Jeśli w pokoju masz wbudowane szafki na książki lub półki na ścianach, pomaluj je jasnymi odcieniami, aby ożywić kolorystykę salonu. Możesz także pomalować każdą półkę innym odcieniem, dzięki czemu uzyskasz radosny efekt tęczy albo sięgnąć po podobne odcienie, aby osiągnąć harmonijność zestawienia. Całość możesz zwieńczyć kolorowymi zakładkami oddzielającymi poszczególne gatunki książek. Kolorowe meble świetnie zaprezentują się na tle ściany pomalowanej w subtelne wzory – pasy lub szachownica zapobiegną zdominowaniu wnętrza przez szafki, a pomalowany w nie salon zachwyci wyrafinowaniem.

Jakie farby wybrać? Co powiesz na Ogniste Flamenco, Kwiat Rozmarynu i Ryżowe Pola z kolekcji farb do drewna Dulux Rapidry.

Radosne odcienie są zawsze w modzie

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu nastroju wyciszenia, jasne zielenie i fiolety podkreślą kojącą atmosferę otoczenia

Kolorystyka otoczenia ma ogromny wpływ na Twój nastrój. Jasne odcienie są najbardziej energetyczne, szczególnie w przypadku ciepłych tonów żółci i pomarańczy. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej wyciszającym klimacie po pełnej stresu przeprowadzce, wybierz jasne zielenie i fiolety, które podkreślą kojącą atmosferę otoczenia. Przetestuj połączenie tła z kontrastowymi akcentami – na przykład zieleni z fioletem lub żółtym – i stwórz prawdziwie uniwersalne wnętrze!

Jakie farby wybrać? Ożywczy efekt uzyskasz, sięgając po Siłę Wanilii lub Kwitnący Migdałowiec; bardziej wyciszające odcienie to Matowy Puder.

Złota myśl

Designerski styl wystroju łatwo uzyskać, wykorzystując niedrogie dodatki, np. poduchy w różnych miejscach salonu, kolorową ceramikę lub pomalowane ramki na zdjęcia, które podkreślą odcień farby na ścianach i zepną wszystko w dobrze komponującą się całość.