Ciekawą alternatywą dla wymiany mebli, jest ich przemalowanie

Jak i czym pomalować meble kuchenne?

Koszty związane z remontem pomieszczenia kuchennego mogą w wielu przypadkach okazać się znaczące. Pokaźne sumy usług kompleksowego remontu odwodzą od planów coraz większą liczbę użytkowników. Okazuje się jednak, że aby odnowić przestrzeń kuchni, wcale nie trzeba wydawać fortuny. Ciekawą możliwość stanowi bowiem samodzielna renowacja mebli, dzięki której wystrój wnętrza odzyska dawny blask. Głównym jej założeniem jest nałożenie odpowiedniej farby dostosowanej do malowania mebli i frontów kuchennych z drewna lub płyt typu MDF pokrytych okleinami. Wskazujemy, czym i jak pomalować meble kuchenne.

Czym cechują się farby do mebli kuchennych?


Farba do mebli kuchennych, to najczęściej wodorozcieńczalny produkt, który nie wymaga zastosowania dodatkowego podkładu. Farbę nakłada się za pomocą niewielkiego wałka lub pędzla, pamiętając o dokładnym pokryciu każdego zakamarka mebla. Poleca się, aby przed procesem renowacji odkręcić wszelkiego rodzaju wystające elementy: gałki, uchwyty i listwy. Farba do mebli kuchennych może być z powodzeniem stosowana w zasadzie na każdej powierzchni, w tym także na meblach lakierowanych lub pokrytych okleiną. Jeśli zastanawiamy się czym pomalować meble kuchenne, to zdecydowanie warto sięgnąć po serię produktów Dulux Szybka Odnowa Meble Kuchenne. Jest to kategoria farb renowacyjnych przystosowana do nadawania nowego blasku meblom kuchennym. Produkt wykazuje znakomite właściwości kryjące, a utworzona powłoka staje się odporna na uderzenia, zadrapania czy wycieranie. Farbą kuchenną mogą zostać pomalowane niemalże wszystkie meble, tj. szafki stojące i wiszące, krzesła, stoły i ławy. Dzięki mnogości zastosowania na różnego podłoża, nic nie stoi na przeszkodzie, aby została również zaaplikowana na metalowe lub plastikowe obiekty.

Czym cechują się farby do mebli kuchennych?

Malowanie mebli kuchennych – jak się do tego przygotować?


Proces odnawiania powierzchni drewnianych w kuchni nie jest trudny, ale wymaga kilku działań przygotowawczych. Na początku warto jest oczyścić strukturę mebla w tradycyjny sposób. Zbieramy zanieczyszczenia z blatów, drzwiczek i rogów – upewniając się, że powierzchnia mebla jest całkowicie czysta. Warto przedmiot również odtłuścić i jeśli to konieczne, to także usunąć wszelkie widoczne odpryski. W przypadku, gdy uszkodzeń jest sporo, należy uzupełnić ubytki i całość podłoża dokładnie zmatowić papierem ściernym, a na końcu odpylić.. Sam proces nakładania farby malarskiej do mebli jest jednym z najprostszych kroków renowacyjnych. Malowanie mebli kuchennych realizuje się tak samo, jak każdej innej struktury. Nie powinno zatem sprawić to wielu kłopotów nawet osobom, które nie są fachowcami w zakresie remontów mieszkaniowych. Dobra farba do malowania frontów kuchennych będzie posiadać właściwości szybkoschnące, dlatego w niektórych przypadkach już po upływie kilkudziesięciu minut powłoka będzie sucha. Dopiero po upływie 6 godzin można przystąpić do nakładania drugiej warstwy. Sugeruje się, aby malowanie szafek kuchennych uwzględniało 2 lub 3 warstwy farby – w zależności od jakości krycia.

Farby do malowania szafek kuchennych – jaki kolor wybrać i jak przechowywać?


Najbardziej uniwersalnym kolorem stosowanym w kontekście renowacji szafek kuchennych jest biel. Stosuje się także kolory szare, beżowe, w odcieniach mięty i oliwki oraz różowe. W kuchni rzadziej stosuje się kolory jaskrawe i wyraziste, takie jak granatowy i czerwony. Chyba, że aranżacja pomieszczenia zakłada obecność mebli o właśnie takim kolorze. Najlepiej jednak dobrać kolor farby kuchennej tak, aby był on najbardziej zbliżony do pierwotnej barwy mebla. Unikniemy wówczas konieczności nakładania bardzo wielu warstw i zredukujemy ryzyko powstawania prześwitów. Do przemalowania mebli kuchennych z dużą dozą prawdopodobieństwa wystarczy jeden pojemnik farby, o ile posiadamy niewielką zabudowę kuchenną.. Farba jest na tyle wydajna, że z powodzeniem możemy wykorzystać ją ponownie. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób właściwego przechowywania produktu. Puszka lub pojemnik powinny znajdować się w suchym i zacienionym miejscu. Najlepiej, jeśli przeniesiemy produkt do piwnicy lub pozostawimy w ocieplonym garażu. Należy unikać wykorzystywania jej po upływie tego terminu. Wówczas farba może nie gwarantować już tak dobrych właściwości użytkowych. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...