Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Malowanie elewacji domu – od A do Z
Planujesz malowanie elewacji domu? Radzimy, jak najlepiej przygotować podłoże, jak wybrać najlepszą farbę zewnętrzną oraz jak malować elewację, aby jej kolor zachwycał przez długie lata.
Malowanie elewacji to najprostszy sposób na odświeżenie wyglądu budynku. Z remontem ścian zewnętrznych poradzimy sobie sami, wystarczy nam podstawowa wiedza techniczna i najdrobniejsza smykałka do majsterkowania. Aby prace przebiegły jak po maśle – szybko i bezproblemowo – szczegółowo je zaplanujmy i z uwagą dobierzmy odpowiednie produkty.
Zanim rozpoczniemy malowanie elewacji, czyli parę kroków wstecz
Miejmy na uwadze, że malowanie elewacji domu to wielostopniowy proces. Nie możemy zapomnieć o kilku krokach, które poprzedzają aplikację farby. Są one równie istotne, co samo malowanie!
Należy pamiętać, że kluczowy jest tu przede wszystkim sposób, w jaki przygotujemy podłoże. To oczywiste, że ściany budynku muszą być bardzo dokładnie oczyszczone ze starych, słabo przyczepnych powłok malarskich, inaczej nowa warstwa farba złuszczy się wraz z poprzednią. Ponadto konieczne jest oczyszczenie elewacji z kurzu, zabrudzeń, pleśni oraz mchu. Zielony nalot należy usunąć za pomocą specjalnego środka biobójczego oraz drucianej szczotki, a następnie zmyć podłoże wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Na tym etapie przeprowadźmy dokładną inspekcję stanu podłoża – sprawdźmy, czy na powierzchni nie widać żadnych rys czy spękań. Wszelkie uszkodzenia należy naprawić zgodnie ze sztuką budowlaną.
Jeżeli podczas prac przygotowawczych usunęliśmy poprzednie powłoki malarskie (w całości lub z fragmentów powierzchni) bądź w przypadku, gdy podłoże jest dość chłonne lub pyliste, zanim rozpoczniemy malowanie elewacji domu w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po produkt gruntujący, jak np. Dulux Grunt Stabilizujący. Ustabilizuje i wzmocni on podłoże oraz sprawi, że farba elewacyjna będzie bardziej wydajna.
Jaka farba do malowania elewacji będzie najlepsza?
Kolejny krok to wybór dobrej jakości produktu do malowania elewacji. Właściwości produktu należy dobrać, biorąc pod uwagę czynniki, które będą oddziaływać na powierzchnię ścian. W przypadku wymalowań zewnętrznych mamy do czynienia przede wszystkich z długotrwałym działaniem promieniowania UV, kontaktem z wilgocią, ryzykiem uszkodzeń mechanicznych. Egzamin zda wyłącznie farba tworząca powłoki, które nie będą się łuszczyć ani przebarwiać mimo wystawienia na słońce oraz które zachowają odporność mimo niesprzyjających warunków pogodowych.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim matowa, akrylowa farba Dulux Weathershield Extreme Protection. Daje aż do 15 lat ochrony powłoki! Powłoka jest elastyczna – pracuje wraz z budynkiem, jednak nie pęka. Nie dochodzi do powstawania mikropęknięć, nie ma więc mowy o tym, że pod powłokę dostanie się wilgoć, która mogłaby doprowadzić do dalszych uszkodzeń.
Z kolei jeśli oprócz wymienionych negatywnych czynników atmosferycznych duży problem stanowi rozwój mikroorganizmów oraz nieestetyczne naloty i osady (m.in. gdy budynek stoi niedaleko akwenu wodnego czy terenów leśnych), warto wypróbować farbę Dulux Weathershield Complete Protection. Wykorzystano tu technologię StayClean. Zawarte w produkcie środki biobójcze chronią przed rozwojem grzybów, pleśni i alg, ponadto do powłoki nie przywierają cząsteczki pyłów, kurzu i sadzy, dzięki czemu nawet po długim czasie elewacja pozostaje czysta.
Ponadto wybierając farbę, pamiętajmy, aby uwzględnić nie tylko warunki, w jakich użytkowana będzie powłoka, ale także rodzaj malowanego podłoża. Farby elewacyjne Dulux Weathershield Extreme Protection oraz Dulux Weathershield Complete Protection – z racji tego, że to produkty akrylowe – najlepiej sprawdzają się na fasadach z tynków akrylowych.
Jak pomalować elewację?
Odpowiedzi na pytanie, jak pomalować elewację, należy szukać na etykiecie oraz w karcie technicznej produktu, który wybraliśmy do malowania. To bardzo istotne! Każdy produkt rządzi się innymi prawami dotyczącymi zalecanych narzędzi, warunków aplikacji czy czasu schnięcia powłoki.
Oczywiście istnieje parę uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować. Malowanie należy zaplanować na słoneczny, bezwietrzny dzień. Na pewno nie powinniśmy przeprowadzać prac w upalne popołudnie – mogłoby dojść do zbyt szybkiego wysychania farby (wpłynęłoby to na właściwości uzyskanej powłoki). Podobnie w przypadku dużej wilgotności oraz niskiej temperatury – powłoka mogłaby wysychać zbyt wolno. Przed malowaniem zabezpieczmy wszelkie elementy elewacji, których nie chcemy odnawiać, a także teren wokół budynku. Ponadto pamiętajmy o narzędziach, które ułatwią nam aplikację produktu na górne partie ścian, np. teleskopowym wysięgniku, na który można zamontować wałek.
Malowanie elewacji domu to nieskomplikowany proces, ale miejmy na uwadze, że składa się na niego wiele etapów. Każdy z nich jest ważny – każdy wpływa na efekt końcowy. Wystarczy jednak kierować się zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie i w karcie technicznej, a uzyskamy trwałe i estetyczne wymalowanie na długie lata.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie