Porady, które pomogą pomalować więcej przy użyciu mniejszej ilości farby

Nasze porady i wskazówki pomogą pomalować większą powierzchnię i uzyskać bardziej profesjonalne wykończenie.

Od ścian po wąskie ramy okien — stosowanie właściwych technik pozwoli nie tylko osiągnąć bardziej profesjonalne wykończenie, ale i pomoże pomalować więcej.

Diabeł tkwi w szczegółach

Po oklejeniu taśmą powierzchni, których nie chcesz malować, wybierz mały, ścięty pędzel, aby domalować te fragmenty, do których wałek nie sięga, takie jak ramy okien i narożniki.

Maczając pędzel w pojemniku na farbę, nie wkładaj go na więcej niż 3–5 cm, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo skapywania farby. Lekkie uderzenia pędzlem o bok pojemnika (w przeciwieństwie do wytarcia o brzeg) pozwolą pozbyć się nadmiaru farby, dzięki czemu na pędzlu za każdym razem znajdzie się jej odpowiednia ilość.

Delikatne włosie ściętego pędzla umożliwiają malowanie wyraźnych, spójnych linii prostych i zapobiegają przebijaniu farby przez taśmę maskującą. Stosuj długie, uważne pociągnięcia pędzlem z odpowiednią ilością farby, pokrywając powierzchnię równomiernie.

Tę samą technikę można stosować, malując listwy podłogowe, miejsca wokół rur i elementów instalacji elektrycznej.

Prawidłowe używanie wałka

Malowanie wałkiem trwa krócej i daje lepszy efekt, ponieważ farba rozkłada się równomiernie.
Prawidłowe używanie wałka

Wałek jest niezbędny do malowania wszelkich płaskich powierzchni. Umożliwia pomalowanie większych powierzchni w krótszym czasie, a farba rozkłada się równomiernie.

Pokrycie wałka cienką warstwą wody zmniejsza prawdopodobieństwo pylenia i zwiększa wchłanianie farby. Po wypełnieniu kuwety w jednej trzeciej, zanurz wałek w farbie i rozprowadź ją po nim równomiernie, kilka razy przesuwając wałkiem po części kuwety z fakturą.

Pociągnięcia wałkiem różnią się trochę w zależności od powierzchni. Jeśli malujesz ścianę lub drzwi, pamiętaj o grawitacji: pociągnięcia ku górze zapobiegają kapaniu, pozwalając na bardziej równomierne rozłożenie farby. W przypadku podłóg dobrze jest malować od tyłu do przodu. Stosowanie przemyślanego systemu umożliwia uzyskanie równomiernego pokrycia. Praktyczną zasadą jest malowanie szerokich kształtów przypominających literę „W”, dzięki czemu można uniknąć nakładania się krawędzi.

Wałki ułatwiają malowanie dużych powierzchni. W przypadku ciasnych narożników lub krawędzi najlepiej zmienić wałek na pędzel okrągły lub blaszkowiec.

Pociągnięcia na nierównych powierzchniach

W przypadku nierównych powierzchni najlepiej używać syntetycznego pędzla, ponieważ dzięki temu pociągnięcia są gładkie, a kontury powierzchni dobrze pokryte.
Malowanie nierównych powierzchni

Na niektórych powierzchniach, takich jak cegły czy drewniane stoły, nie można używać wałka. W takich przypadkach najlepszy będzie syntetyczny pędzel, który będzie gładko przesuwał się po powierzchni i pokryje nierówności. Z farbami na bazie rozpuszczalnika należy używać pędzli z naturalnego włosia. Na wszelkich surowych, niemalowanych powierzchniach przed nałożeniem farby należy zastosować podkład.

Zanurz pędzel do jednej trzeciej włosia, aby nabrać odpowiednią ilość farby, a następnie na powierzchniach pionowych nakładaj ją szerokimi pociągnięciami ku górze. Przed nałożeniem drugiej warstwy zaczekaj, aż pierwsza wyschnie. Jeśli zmieniasz wyraźny odcień na inny, np. ciemnoniebieski na śmietankowy, może być potrzebna więcej niż jedna warstwa podkładu.

Porady ułatwiające czyszczenie po malowaniu

Ostatnią rzeczą, jaką chcesz robić po zakończeniu malowania, jest długie czyszczenie. Aby oszczędzić czas, zeskrob z pędzla jak najwięcej farby, przesuwając nim po krawędzi puszki.

Aby wyczyścić wałek, zanim go umyjesz, usuń z niego jak najwięcej farby skrobaczką. Według badań zmniejsza to o połowę ilość wody zużywanej do mycia wałka, a także o tyle samo skraca czyszczenie.

Kreatywne wykorzystanie resztek farby

Malowanie drewnianych krzeseł to doskonały sposób na wykorzystanie resztek farby i dopasowanie mebli do kolorów ścian.
Malowanie drewnianego krzesła

Kiedy Twoje ściany są już pięknie pomalowane, w puszkach możesz mieć jeszcze resztki farby. Nie musisz jej wyrzucać. Możesz dodać odrobinę koloru na meblach i akcesoriach, takich jak drewniane krzesła czy doniczki, które dzięki temu będą pasować do kolorystyki ścian. Zapoznaj się z naszymi pomysłami, które pomogą w pełni wykorzystać Twoje farby.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...