Pokój biurowy w domu

Pokój do pracy w domu – aranżacje, pomysły i wskazówki

Według najnowszych badań aż jedna trzecia pracowników bardzo chwali sobie system home-office. Wykonywanie zawodowych obowiązków we własnym domu to m.in. oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach. Jeżeli do listy atutów chcesz dopisać również niższy poziom stresu, musisz zadbać o oddzielne miejsce przeznaczone do pracy – takie, które w stu procentach zastąpi Ci biuro. Jak urządzić biuro w domu? Dowiedz się, jak stworzyć idealny kącik lub pokój do pracy i realizować założone cele. 

 

Miejsce do pracy w domu – nowe spojrzenie na równowagę między pracą a domem

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii coraz więcej osób pracuje, nie wychodząc z domu. Co to oznacza? Pracując z domu, możesz decydować, jak wygląda Twoje otoczenie czy inaczej: środowisko pracy.

Jak ewoluowały domowe biura? Wcześniej pokój biurowy w domu był bardzo neutralny pod względem kolorystyki oraz wyposażenia, szczególnie jeżeli nie przyjmowaliśmy tu klientów. Neutralne beże i kremy, czasami szarości i brązy oraz kilka podstawowych mebli – byliśmy przekonani, że to wszystko, czego potrzebujemy. Badania naukowe przekonały nas jednak, że pokój do pracy – w domu czy w biurze – musi nas stymulować, wydobywać z nas cały potencjał, dawać inspiracje i pobudzać kreatywność. Aby miejsce pracy w domu mogło spełniać tę funkcję, musi być idealnie dopasowane do Ciebie — do Twoich potrzeb, upodobań oraz Twojego charakteru.

Kącik biurowy w domu czy oddzielny pokój do pracy?

jak urządzić biuro w domu

Wyższość oddzielnego, dedykowanego do pracy pomieszczenia nad wydzielonym kącikiem to kwestia oczywista. Nawet mały pokój biurowy w domu spełni swoje zadanie – zapewni Ci spokój i skupienie. Co istotne, możesz dać ponieść się fantazji i urządzić home-office w innym stylu niż resztę wnętrza, np. bardzo nowocześnie. Tym, czego potrzebujesz, są odpowiednie meble: biurko, np. z regulacją wysokości, ergonomiczne krzesło (lub też klęcznik) oraz półki i regały. Zadbaj o dodatki, które stworzą klimat tego miejsca: grafiki czy kolaże, zegar, kalendarz, tablicę itp.

Z drugiej strony nawet jeżeli masz niewielkie mieszkanie, wcale nie musisz rezygnować z trybu home-office i dojeżdżać do biura. Wystarczy, że podejmiesz kilka rozsądnych decyzji dotyczących aranżacji. Możesz zorganizować miejsce do pracy np. w salonie albo w kuchni – i zrobić to bez szkody dla funkcjonalności wnętrza. Zadbaj o meble – wygodne i ergonomiczne, a jednocześnie dopasowane do stylu wnętrza. Na szczęście jest ich coraz więcej w ofertach producentów. Poza tym pomyśl o dobrych patentach na przechowywanie, tak aby zagospodarować wszystkie dokumenty i sprzęty biurowe: regały z drzwiczkami, mobilne szafki z szufladami czy też biurko z podnoszonym blatem. Co jeszcze? Zastanów się, jak wizualnie wyodrębnić kącik do pracy w domu z wnętrza (według psychologów stworzenie takiego jasnego, oddzielnego miejsca przeznaczonego do wykonywania obowiązków pomaga w utrzymaniu zdrowego balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym).

Pokój do pracy w domu – Ty decydujesz, jak ma wyglądać Twoje miejsce pracy

Pokój do pracy w domu aranżacje

Planując aranżację pokoju do pracy w domu, w pierwszej kolejności zastanów się, na jaki kolor pomalować ściany. Świetnym rozwiązaniem będą barwy pozytywnie wpływające na skupienie, jak np. błękit, granat czy zieleń. Jeżeli zaś chcesz pobudzić swoją kreatywność i znaleźć w sobie pokłady siły twórczej, pomyśl o żywych, pozytywnych kolorach, jak żółty w musztardowym kolorze, bordowy czy pomarańczowy.

Miejsce pracy w domu – wybierz kolor sukcesu

Jak pomalować pokój biurowy w domu? Doskonale sprawdzi się tu Inspirujący Błękit, czyli Dulux Kolor Roku 2022. Pomoże Ci w skupieniu i w pracy na wysokich obrotach. Aby osiągnąć świetny efekt, warto go przełamać kontrastowym, ciepłym odcieniem, np. ochry, rdzy czy ziemistych brązów.

pokój do pracy

Jakie jeszcze kolory warto wybierać do miejsca pracy w domu? Na pewno zielenie – szczególnie te butelkowe, nasycone, które od kilku sezonów biją rekordy popularności. Warto stonować je innymi, subtelnymi i rozmytymi odcieniami zieleni lub lekkimi kolorami ziemi.

Jeżeli nie wiesz, jakie odcienie do domowego biura wybrać, kup kilka testerów farb. Dzięki wygodnym w użyciu aplikatorom o niewielkich pojemnościach szybko sprawdzisz, jak dane kolory wyglądają we wnętrzu Twojego domu, do tego w różnych porach dnia.

Kolory w home-office: pomysł nr 1

Jak łączyć kolory w pokoju lub kąciku biurowym w domu? Jedna ściana = jeden kolor – to podstawowe rozwiązanie. Możesz też postawić na oryginalną aranżację i wymalować tu kwadraty, koła lub prostokąty albo jeszcze w inny sposób zaakcentować home-office.

Kolory w home-office: pomysł nr 2

Jak łączyć kolory w pokoju lub kąciku biurowym w domu? Jedna ściana = jeden kolor – to podstawowe rozwiązanie. Możesz też postawić na oryginalną aranżację i wymalować tu kwadraty, koła lub prostokąty albo jeszcze w inny sposób zaakcentować home-office.

Kolory w home-office: pomysł nr 3

Lepiej Ci się myśli, kiedy coś rozrysowujesz? Zainspiruj się tym! Jedną ze ścian w swoim pokoju pracy w domu pomaluj tablicową farbą. Uzyskasz wygodną i efektowną tablicę – idealną na Twoje zapiski, rysunki i listy to do.

 

Pokój do pracy – aranżacje, inspiracje i pomysły. Zanim wpiszesz takie hasło do wyszukiwarki, stwórz w głowie własną wizję home-office. Wybierz rozwiązania, które najbardziej Ci pasują i dzięki którym będziesz kreatywny i skupiony. Dzięki temu zaplanujesz miejsce do pracy, w którym zawsze będziesz miał flow!