Popytaj wśród znajomych i rodziny

„Zawsze pytam znajomych i osoby z rodziny, czy znają jakiegoś godnego polecenia malarza. Następnie proszę ewentualnego wykonawcę o dostarczenie rekomendacji od kogoś, u kogo wcześniej malował. Pytam też, czy w ostatnim czasie przeszedł jakieś szkolenia i sprawdzam, czy dobrze zna się na farbach, których będzie używał.”

-- Willeke Jongejan, Senior Global Colour Designer

Poproś o wycenę co najmniej trzech różnych malarzy

„Proszę co najmniej trzech malarzy o przedstawienie wyceny, po czym porównuję ich koszty i doświadczenie zawodowe. Warto pamiętać o tym, że cena to nie wszystko. Kwalifikacje malarza są równie istotne.”

-- Heleen van Gent, Head of the Global Aesthetic Centre

Poproś o szczegółowe zestawienie kosztów

„Zapoznanie się ze szczegółową wyceną pracy jest naprawdę ważne, aby dokładnie zobaczyć, co wchodzi w skład usługi. Upewnij się, kto dostarcza farbę, ile warstw będzie nakładanych i ile kosztuje dniówka w przypadku, gdy malowanie się przedłuży.”

-- Marieke Wielinga, Global Colour Designer

Przygotuj umowę, którą podpiszą obie strony

„Po wybraniu malarza bardzo ważne jest, aby sporządzić umowę, w której znajdą się informacje o terminie zakończenia prac, kosztach usługi i formie płatności. Zawsze dbam o to, aby umowa została podpisana przez obie strony.”

-- Marieke van der Bruggen, Global Colour Designer

Dowiedz się, kto będzie realizatorem prac

„Zdarza się, że po podpisaniu umowy malarze przekazują zlecenie swoim kolegom po fachu, stąd też niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, kto tak naprawdę będzie wykonawcą oraz czy posiada on stosowne ubezpieczenie. Dla mnie osobiście ważne jest, aby malarz przestrzegał zasad bezpieczeństwa, radzę więc, aby zabierać głos w sytuacji, kiedy Twoim zdaniem coś jest robione nie tak jak należy.”

-- Louise Tod, Senior Global Colour Designer