Szablony malarskie na ścianę to doskonały sposób na szybką zmianę charakteru wnętrza bez przeprowadzania remontu, zmiany mebli czy nawet zmiany koloru ścian. Taki rodzaj dekoracji ściennej nadaje się w zasadzie do każdego pomieszczenia.

W pokoju dla dziecka najlepiej się sprawdzą szablony malarskie we wzory geometryczne lub cyfry.

Szablony malarskie na ścianę - jakich użyć wzorów?

To, jakich szablonów malarskich użyć, zależy tak naprawdę od Twojej wyobraźni. W pokoju dziennym nad kanapą lub na ścianie w miejscu, gdzie nie stoją meble, może trafić inspirująca sentencja lub wzór geometryczny, które nadadzą elegancji wnętrzu. Ścianę sypialni z pewnością ozdobi motyw roślinny lub zwierzęcy. Do kuchni najbardziej nadawać się będzie szablon zawierający motyw z owocami.

Duże pole do popisu mają rodzice, którzy chcą ozdobić szablonami malarskimi pokój dziecięcy. Na ścianę nadawać się będą z pewnością postacie z ulubionych bajek dziecka lub motywy związane z zabawkami.

Jak zrobić szablon malarski - wzór na ścianę w sypialni

Jak zrobić szablony do malowania ścian?

Aby mieć na ścianie wzór, którego na pewno nie będzie miał nikt inny i który idealnie odzwierciedli nasze upodobania, wykonajmy własnoręcznie szablon malarski . Potrzebujemy:

  • karton lub grubą folię,
  • flamaster,
  • nożyczki,
  • nóż z ostrzem łamanym,
  • mały pędzelek lub wałek malarski,
  • taśmę malarską.
Wzór na szarej ścianie z szablonu malarskiego

Własnoręczne wykonanie szablonu malarskiego zaczynamy od narysowania wzoru na folii lub tekturze. Możemy go poprawiać aż będzie wyglądał dokładnie tak jak sobie to wyobrażaliśmy. Gdy już jesteśmy pewni jego ostatecznego kształtu, wycinamy wzór. Możemy zacząć nożem z ostrzem łamanym, a kończyć wycinanie poszczególnych elementów nożyczkami. Mniejsze elementy w całości wytnijmy nożem, aby folia się nie wygięła, a karton nie podarł.

Gdy nasz szablon do malowania jest już gotowy, przykładamy go do ściany w wybranym miejscu, mocujemy na brzegach - a jeśli jest większy, także w środku – taśmą malarską, która nie uszkodzi farby. Potem delikatnie wypełniamy wzór farbą przy pomocy pędzelka lub wałka. Następnie delikatnie zdejmujemy ze ściany karton lub folię z szablonem i czekamy aż całość wyschnie. Gdy wzór wyszedł nam za mało precyzyjnie lub wymaga kosmetycznych poprawek, możemy domalować niektóre miejsca pędzelkiem.

Proste kolorowe wzory szablonów malarskich na ścianie dodają wnętrzu charakteru

Szablony malarskie - jakich kolorów użyć?

Brakuje nam jeszcze tylko pomysłu na dobór kolorystyki na ścianie. Warto przyjrzeć się palecie barw, składających się na serię Dulux Kolory Świata, wśród których znajdziemy aż 81 kolorów, z których część jest odcieniami barw podstawowych. Dzięki ich użyciu możemy wzór z szablonu malarskiego nałożyć na ścianę tak, aby kolor szablonu był odcieniem koloru tła, np. na jasno zielonej ścianie namalujmy wzór ciemniejszą o dwa tony zielenią. To naturalnie nie jedyne rozwiązanie. Doskonale będą wyglądały intensywne kolory na ścianach w kolorach szarości czy złamanych bieli. Wybierzmy wówczas ciemny lub jasny róż, żółty, zielony, czerwony, dobierając naturalnie kolor szablonu tak, aby korespondował z resztą wyposażenia wnętrza – meblami i dodatkami.

Szablon malarski, który sami wykonaliśmy, nadaje się do powtórnego użycia . Ten z kartonu - jak tylko farba na nim wyschnie, a ten z folii - gdy umyjemy go wodą i wysuszymy.