Dulux Visualizer – sprawdź zanim pomalujesz. Na żywo!

1. Gdzie szukać inspiracji?

Przejrzyj czasopisma i zasoby internetowe, np. blogi czy Pinterest, aby znaleźć zdjęcia, które poruszą Twoją wyobraźnię. Przydatne może okazać się także zbieranie próbek tkanin, farb i tapet z okolicznych sklepów.

Kiedy już stworzysz kolekcję obrazów, odzwierciedlających Twój ulubiony styl, zestaw je ze sobą, a z pewnością dostrzeżesz jakiś schemat w kolorach i odcieniach, do którego Twoje oko będzie lgnęło w naturalny sposób. Na bazie zgromadzonych zdjęć możesz także stworzyć mood board.

Możesz również skorzystać z aplikacji Visualizer, dzięki której na żywo możesz zobaczyć przy pomocy tabletu lub smartfona, jaki kolor będzie najbardziej odpowiedni do Twoich ścian. Sprawdź>

Odważ się na kolorowe akcenty na ścianach + kolory i produkty

2. Jakie meble masz w pokoju?

Chcesz zostawić w pokoju obecny dywan, poduszki czy meble? Jeśli są one utrzymane w neutralnych kolorach, najprawdopodobniej dobrze będą się komponować z nowymi kolorami, którymi pomalujesz ściany.

Jeśli chcesz zachować meble lub akcesoria, w których dominują wyraziste i jasne kolory, możesz użyć ich jako punktu wyjścia przy wyborze palety kolorów do malowania.

Stwórz relaksujący klimat salonu, zestawiając ze sobą ciepłe tony miedzianej pomarańczy z delikatnymi neutralnymi kolorami i naturalnymi materiałami.

3. Jak korzystasz z malowanej przestrzeni?

Znając funkcję, jaką malowany pokój będzie pełnił, łatwiej będzie można określić nastrój, jaki ma w nim panować.

Czy malowana sypialnia będzie jedynie służyć do wypoczynku, czy także do pracy lub nauki? Czy kuchnia to miejsce zarezerwowane tylko dla gotowania, czy może będziesz przyjmować w niej gości?

Zadając sobie te pytania na wczesnym etapie przygotowań do malowania, będzie można zawęzić listę możliwości, co sprawi, że łatwiej będzie wybrać klimat, jaki ma panować w pokoju po jego odświeżeniu.

Rozjaśnij ciemny pokój lub pokój z oknami wychodzącymi na północ dzięki odpowiednim kolorom. Rozświetl swój dom korzystając z naszych wskazówek.

4. O jakiej porze dnia pokój wykorzystywany jest najczęściej?

Czy najczęściej korzystasz z pokoju o poranku, w południe, wieczorem, a może używasz go przez cały dzień?

Ilość naturalnego światła w pokoju ma znaczący wpływ na wygląd kolorów na ścianach. Jeśli światło słoneczne pada bezpośrednio na ścianę w ciągu dnia, dobrze jest pomalować ją mocniejszym odcieniem, aby uchronić kolory przed płowieniem na skutek intensywności promieni słonecznych.

Marzysz o przytulnym kąciku w salonie? Użyj ciekawych kolorów do zaznaczenia miejsca przeznaczonego do czytania i odpoczynku.

5. W jakim kierunku skierowane są okna pokoju?

W przypadku pokoju północnego zazwyczaj mamy do czynienia z ograniczoną ilością światła naturalnego. Aby zrównoważyć niedobór światła, najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian ciepłymi, stonowanymi odcieniami, np. blado-zielonkawo-niebieskim, bladożółtym czy jasnoróżowym.

Jeśli zaś pokój wychodzi na południe, zazwyczaj będzie on bardzo dobrze naświetlony. Można go zatem pomalować chłodnymi kolorami, które nieco przygaszą blask naturalnego światła.

Modry kolor orzeźwiającego basenu w gorące letnie dni świetnie spisze się jako odcień akcentów kolorystycznych w całym domu.

6. Co jest głównym źródłem światła?

Podobnie jak w przypadku światła naturalnego, rodzaj sztucznego światła wykorzystywanego w pokoju znacząco wpłynie na wygląd kolorów i nastrój, który będą tworzyć.

Lampki halogenowe dają czyste, białe światło, dzięki czemu kolory odbierane są przez nasze oko w ich najbardziej prawdziwych barwach. Tradycyjne żarówki rzucają żółtą poświatę, co oznacza, że pozbawiają kolory ich żółtych tonów. Świetlówki natomiast dają chłodniejszy odcień, redukując naturalną żywość kolorów.

Zloty odcień ochry idealnie łączy się z innymi kolorami.

Potrzebujesz więcej informacji?

Dowiedz się, jak przygotować ściany do malowania.

Zapoznaj się z trendami kolorystycznymi 2016. Znajdziesz tam wiele inspiracji, jak łączyć kolory w mieszkaniu. Sprawdź>