Jak dobierać kolory ścian do dużych pomieszczeń?

Jak dobierać kolory ścian do dużych pomieszczeń?

Kolorystyka ścian w pomieszczeniach ma niebagatelne znaczenie dla użytkownika. To od rodzaju dobranych farb będzie zależeć postrzeganie danego wnętrza. Nieumiejętne dobieranie kolorów do przestronnych wnętrz może sprawić, że mieszkanie stanie się przytłaczające, a co za tym idzie, mniej komfortowe dla osób przebywających w takim środowisku. Kolor ścian wpływa nie tylko na sposób postrzegania wnętrza, ale również na samopoczucie osób w nim przebywających. Zatem, jak dobierać kolory do przestronnych wnętrz, aby uczynić taki obiekt bardziej przyjaznym i przyjemnym w odbiorze? Wyjaśniamy to poniżej.

Dlaczego poprawna kolorystyka dużych pomieszczeń ma znaczenie?


Przestronne wnętrza wymagają nieco innego podejścia w kontekście doboru farb, niż obiekty o niewielkich rozmiarach. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z większą dowolnością i rozbudowanym spektrum możliwości, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić w innych przypadkach. W małych pomieszczeniach nasze pole manewru jest dość ograniczone. Zalecane jest stosowanie wyłącznie jasnych kolorów powiększających optycznie wnętrze Przestronne pokoje z kolei nie powinny być aranżowane tylko jednym kolorem, ale przynajmniej dwoma. Jakie kolory do dużych pomieszczeń warto ze sobą łączyć? Można skomponować mariaż dwóch jasnych kolorów, np. beżu i odcieni jasnożółtej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać połączenia dwóch kolorów o zupełnie innym odbiorze: np. bieli i czerni. W dużych pomieszczeniach taki zabieg jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania bez zaburzenia równowagi przestrzeni.

Dlaczego poprawna kolorystyka dużych pomieszczeń ma znaczenie?

Cechy różnych wariantów kolorystycznych farb w przestronnych pomieszczeniach


Nie od dziś wiadomo, że barwy wpływają na nasze postrzeganie świata. Niektóre z nich mają właściwości kojące, inne pozwalają się skupić, a jeszcze inne mogą nawet wpływać na apetyt. Z tego powodu kolory ścian w salonie połączonym z kuchnią mogą być różne, ale najważniejsze - nie powinny być zbyt nudne. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, to łączenie kolorów w dużych pomieszczeniach może być niezwykle różnorodne i pełne kreatywności. Naturalnym separatorem, oddzielającym poszczególne przestrzenie, stają się meble, dodatki a nawet elementy konstrukcyjne w formie filarów. Możemy wykorzystać wszystko, co stanowi układ pokoju. Warto jednak pamiętać o ważnej zasadzie: jaśniejsze kolory mają, jak już wspomnieliśmy, właściwości powiększające, zaś ciemne będą pomniejszać i maskować. To ważne, jeśli chcemy optycznie ukryć np. wnękę lub wyeksponować nie rzucające się do tej pory w oczy elementy.

Cechy różnych wariantów kolorystycznych farb w przestronnych pomieszczeniach

Jak pomalować duży salon?


Na jaki kolor pomalować pokój dzienny, który posiada cechy wysoce przestronnego pomieszczenia? Powinniśmy unikać kolorów pstrokatych, a także czystej bieli, która zbytnio rozjaśni przestrzeń. Warto stosować emulsje o różnej kolorystyce, których stosowanie będzie zależne od układu naszego pokoju. Krótsze ściany możemy pomalować jasnym kolorem, np. kremowo-żółtym, zaś długie przestrzenie warto potraktować nieco ciemniejszym odcieniem emulsji, np. szarym. Wiele zależy również od ilości światła przedostającego się przez okna do wnętrza. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym ciemniejsza farba powinna zostać użyta do pokrycia ścian. Elementem, który powinien pozostać śnieżnobiały, jest sufit.

Dobór farb do dużych wnętrz - na co jeszcze zwrócić uwagę?


Odpowiedni kolor w pokoju dziennym ma jak widać duże znaczenie, ale istotną kwestią jest również łatwość w aplikowaniu farby. Nie bez przyczyny poleca się produkty, które pozwalają na stosunkowo szybkie i efektywne malowanie wnętrz. Remontowanie obszernego pomieszczenia wiąże się z koniecznością systematycznego wentylowania wnętrza. Użytkownicy zwracają uwagę na problem nieprzyjemnego zapachu farby, który może wywoływać dyskomfort domowników. Ważne zatem, aby dobrać produkt szybkoschnący, łatwo kryjący i nieuciążliwy w nakładaniu – tak, by proces malowania nie przysporzył zbyt wielu trudności. Szczególnie polecana w tym kontekście jest farba Dulux Easycare, która posiada neutralny zapach i ma obniżoną zawartość lotnych związków organicznych. Produkt zawiera ich maksymalnie 7 gramów na litr. Duże wnętrza wymagają także zaaplikowania dużej ilości farb, co wiąże się z większymi wydatkami. Można tego uniknąć korzystając z wydajnych farb o zwiększonej trwałości. Istotne będzie przygotowanie podłoża poprzez jego właściwe zagruntowanie. Takie działanie zwiększa wydajność farby, która zostanie nałożona na zabezpieczoną ścianę. Grunt zmniejsza chłonność i zapewnia optymalną przyczepność farby na podłożach wymagających gruntowania w użytkowanych przestrzeniach. 

Fetching the data, plz wait..