Malowanie sufitu w 4 prostych krokach

Jak pomalować sufit – porady ekspertów Dulux

Krok 1. Zabezpieczanie

Zanim przystąpisz do malowania sufitu pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć podłogę i ściany przed chlapaniem.

Zakładamy, że malowanie nie dotyczy jedynie sufitu, ale także ścian w pomieszczeniu – w takiej sytuacji jako pierwszy malujemy sufit.. Aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem meble, podłogę, listwy przypodłogowe, kontakty i włącznik powinniśmy zastosować folię malarską, a do drobniejszych elementów – precyzyjnie naklejaną taśmę malarską. Jeżeli nie możemy lub nie chcemy wynosić z pomieszczenia mebli – zgromadźmy je na środku pomieszczenia (w razie potrzeby przy malowaniu sufitu będzie trzeba modyfikować to ustawienie) Miłośnicy malowania przy otwartym oknie powinni zabezpieczyć krawędzie folii malarskiej przed przypadkowymi podmuchami wiatru.

Musimy także zdjąć zasłony, firany, rolety, a najlepiej także same karnisze oraz obrazy i inne ozdoby ze ścian.

Krok 2. Przygotowanie powierzchni

Przed pomalowaniem sufitu, upewnij się, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana.

Dobrej jakości farba o matowym wykończeniu bardzo dobrze maskuje drobne niedoskonałości powierzchni – niestety, kąt padania światła sprawia, że rzucane przez nie cienie są na suficie szczególnie dobrze widoczne. Warto zatem wyrównać jego powierzchnię, czy to przy pomocy gipsu, czy też – w przypadku większych ubytków - siatki malarskiej. Wyrównaną i wyschniętą powierzchnię dokładnie myjemy roztworem wody i płynu do mycia ścian, dzięki czemu usuniemy nawet niewidoczne zabrudzenia, takie jak kurz, tłuszcz, osad z dymu papierowego. Na końcu myjemy sufit samą wodą, zabezpieczamy górne krawędzie ścian taśmą malarską - i możemy zabrać się za malowanie.

Krok 3. Wybór farby

Nowy produkt - Dulux Absolute White

Aby sufit wyglądał po pomalowaniu tak, jak tego oczekujemy, ważny jest także wybór farby. Ponieważ sufity nadal najczęściej malujemy na biało, warto sięgnąć po farbę Dulux Absolute White – białą farbę do malowania ścian i sufitów, tworzącą powłoki o absolutnie białym odcieniu bieli (100 na 100 w skali bieli) oraz głęboko matowym wykończeniu, które niweluje nierówności podłoża. Jest łatwa w użyciu, ma minimalny poziom zapachu (nie jest zatem wymagane intensywne wietrzenie pomieszczenia) i jest wydajna – do pomalowania (dwoma warstwami) powierzchni 12 metrów kwadratowych wystarczy 1.8 litra farby, a przydatne narzędzie do obliczania potrzebnej jej ilości znajdziemy na stronie produktu.

Krok 4. Malowanie

Malowanie sufitu rozpocznij od narożnika przy oknie.

Malowanie sufitu rozpoczynamy od narożnika przy oknie. Gdy w pomieszczeniu nie ma okna, zaczynamy od strony innego źródła światła, np. drzwi wejściowych. Krawędzie między sufitem a ścianą malujemy małym pędzelkiem, a smugi wygładzamy małym wałkiem o szerokości do 10 cm. Całą powierzchnię zamalowujemy szerokim wałkiem.

Sufit najłatwiej jest malować wałkiem malarskim, dzięki któremu równomiernie rozłożysz farbę.

Użycie wałka malarskiego pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny do malowania sufitu i równomiernie pokryć podłoże farbą. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem na wałek farby lekko go zmoczyć i dobrze wycisnąć. Do dużych i gładkich powierzchni wybieramy wałek o długości od 15 do 22 cm i długości runa nie mniejszej niż 1 cm. Im bardziej chropowate jest podłoże, tym dłuższe powinno być runo wałka, by dokładnie przykryć wszystkie zagłębienia.

Nanosimy farbę równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu do najciemniejszej. Każdy następny pas farby nakładamy tuż obok poprzedniego. Dzięki temu unikniemy powstania nieestetycznych smug, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie. Każdą następną warstwę farby nanosimy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

Czas wysychania farby podany jest na opakowaniu – musimy jednak pamiętać o tym, że może się on zmieniać w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.

Na koniec wystarczy posprzątać po malowaniu i zaczekać na wyschnięcie farby - po czym możemy cieszyć się idealnie gładkim i jednolicie pomalowanym sufitem.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...