Jak dobrać farby i akcesoria malarskie

Dobór farb i akcesoriów malarskich - jak to zrobić z głową

Planujesz pomalować ściany w salonie, pokoju dziecięcym lub kuchni? Do takiej pracy musisz się odpowiednio przygotować. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać farby i akcesoria malarskie, aby osiągnąć zachwycający efekt.

Znajdź farbę o odpowiednich właściwościach

Jeśli chcesz, żeby Twoje mieszkanie pięknie się prezentowało w każdym oświetleniu, znajdź farbę o odpowiednich właściwościach. Emulsja powinna dobrze pokryć całą powierzchnię ściany i nie może pozostawić po sobie zacieków. Jednocześnie to ważne, aby była łatwa do rozprowadzenia i odporna na powstawanie zabrudzeń. Wymagania te spełniają farby lateksowe i ceramiczne marki Dulux.

Odpowiednie właściwości farby są ważne przy jej wyborze

Farby lateksowe i ceramiczne - doskonały wybór

Farby lateksowe to emulsyjne farby akrylowe o bardzo wysokiej zawartości żywic. Dzięki swoim unikalnym właściwościom można je łatwo nałożyć na powierzchnię ściany. Po wyschnięciu farby lateksowe tworzą gładką, zmywalną powłokę. Na przykład farby do ścian i sufitów Dulux EasyCare są odporne na wielokrotne szorowanie na mokro. Taka powłoka nie zmienia swojej struktury wraz z upływem czasu. 

Drugi polecany przez nas rodzaj farb - farby ceramiczne - zawierają ceramiczne mikrogranulki, które sprawiają, że powstała na ścianie powłoka jest równa, odporna na uszkodzenia i szorowanie na mokro. Przykładem wysokiej jakości farby tego typu jest Dulux Ambiance Ceramic, tworząca estetyczne, głęboko matowe powłoki.

Farby lateksowe i ceramiczne doskonale nadają się do malowania ścian w domu lub mieszkaniu, nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Siła krycia, stopień odbijania światła i połysk - ważne parametry farb

Bardzo ważnymi parametrami farb są siła krycia, stopień odbijania światła i połysk utworzonej powłoki.Farby satynowe, które delikatnie odbijają refleksy świetlne, dobrze rozjaśniają wnętrze. W pomieszczeniach, których ściany są idealnie wykończone, satynowe powłoki prezentują się bardzo estetycznie. Nie jest to jednak jedyna opcja. Interesującą alternatywą są farby matowe, które gwarantują głębię koloru i dobrze maskują drobne niedoskonałości ścian.

Jak dobrać kolor farby do modnego wnętrza?

Dobór farb to nie tylko rodzaj, ale również kolor. Obecnie na rynku znajdziesz wiele zachwycających odcieni, które mogą całkowicie odmienić wnętrze. 

Jak dobrać kolor farby na ścianę? Idealny odcień musi dobrze współgrać z meblami, podłogą i dekoracjami. Jeśli zdecydujesz się na jasne barwy, to wyposażenie powinno być ciemniejsze. Natomiast w przypadku ciemnych ścian meble i akcesoria powinny być wyraźnie jaśniejsze. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. W gruncie rzeczy ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i upodobania!

Jakie kolory farby do ścian są obecnie modne?

Projektanci wnętrz stawiają obecnie na minimalizm, dlatego dużą popularnością cieszą się kolory naturalne i pastele. Doskonały dobór kolorów na ściany to na przykład połączenie odmiennych odcieni tego samego koloru. 

W nowoczesnych wnętrzach królują szarości, beże i mocne akcenty kolorystyczne. Możesz też wybrać wyraźny motyw kolorystyczny na jedną ze ścian. W tym celu sugeruj się wielkością pomieszczenia i stopniem nasłonecznienia. Ciekawy rezultat otrzymasz, malując eksponowaną ścianę na kolor malinowy, butelkową zieleń, granat lub wyrazistą czerwień.

Malarskie akcesoria - co będzie potrzebne podczas malowania?

Odpowiedni dobór akcesoriów malarskich sprawi, że z łatwością pomalujesz każdą ścianę. Dlatego przed przystąpieniem do pracy przygotuj sobie odpowiednie narzędzia i materiały. Co będzie Ci potrzebne? Na Twojej liście powinny się znaleźć:

Pędzle i wałki dostosowane do powierzchni, jaką będziesz malować i rodzaju farby;

Mieszadło do farby i kuweta malarska;

Taśma i folia malarska, aby zabezpieczyć pomieszczenie;

Drabina lub kijek teleskopowy, żeby pracować wygodnie.

Szukając dobrych pędzli, nie ograniczaj się tylko do jednego ich rodzaju. Podczas malowania przyda Ci się pędzel płaski i okrągły, a także pędzel zakrzywiony do malowania powierzchni za kaloryferami lub samych kaloryferów.

Akcesoria do malowania ścian przed użyciem muszą być czyste oraz powinny się znajdować w takim miejscu, aby użytkownik miał do nich wygodny dostęp.

Wybierając farby i malarskie akcesoria pamiętaj, aby stawiać na dobrej jakości produkty, które ułatwią Ci pracę. Mamy nadzieję, że sprawdzisz nasze podpowiedzi w czasie remontu!

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...