Jak często powinniśmy odświeżać wnętrza?

Odświeżanie wnętrz - jak często malować dom lub mieszkanie?

Przestrzeń, w której mieszkamy, co jakiś czas wymaga prac remontowych. Odnawianie wnętrz ma kilka ważnych funkcji, nie tylko tych związanych z poprawieniem jakości ścian czy sufitów. Zawilgocone i zniszczone przestrzenie mogą negatywnie wpływać na mikroklimat mieszkania. Ważne zatem, aby przeprowadzać systematyczne malowanie wnętrza - tak, aby nasze miejsce do życia było przyjazne i cieszyło oko. Co jaki czas odnawiać poszczególne typy pomieszczeń domowych?

Kiedy przeprowadzać kolejne malowanie wnętrza?


Sugeruje się, aby odnawianie ścian i sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych przeprowadzać nie rzadziej, niż co 3 lata. Dotyczy to miejsc szczególnie uczęszczanych, czyli łazienki, przedpokoju i salonu. Inne miejsca, takie jak schowek czy pokój zaaranżowany na gabinet, można odnawiać co 4 lata, albo jeszcze rzadziej. Są to odstępy czasowe, które oczywiście zależą od intensywności użytkowania, ilości domowników, obecności zwierząt i innych czynników wpływających na szybsze brudzenie się przestrzeni dostępnej wokół. Osobną kategorią jest pokój dziecięcy, który bardzo często wymaga systematycznej renowacji - szczególnie, jeśli nasza pociecha jest bardzo aktywna i często uskutecznia różnego rodzaju zabawy, z przyozdobieniem ścian włącznie. Odświeżanie mieszkania ma również związek z zachowaniem odpowiednich warunków zdrowotnych. Częściej odnawiana ściana, to zdrowsza przestrzeń i mniejsza ilość gromadzących się zanieczyszczeń, które lubią przylegać do różnych obiektów. Najczęściej jednak malowanie ścian wewnątrz domu będziemy przeprowadzać w kuchni, a to ze względu na fakt przygotowywania potraw – i w konsekwencji – odkładania się różnych substancji (także w formie dymu) na powierzchni ścian i sufitów. Jak często malować ściany w pomieszczeniu kuchennym? Możliwie często - przestrzeń kuchenna powinna być zawsze higieniczna i estetyczna, dlatego nie powinniśmy zwlekać z koniecznymi pracami remontowymi. 

Kiedy najlepiej malować?

Przemalowanie ścian - co ile lat malować ściany?


Kiedy malować ściany, jeśli przeprowadzamy się do nowego miejsca? Najlepszym pomysłem jest bezzwłoczne, ponowne malowanie ścian, bez względu na to, czy posiadamy wiedzę na temat wcześniejszej eksploatacji obiektu. Nigdy bowiem nie mamy pewności, czy poprzedni lokatorzy takiego mieszkania z pełną dbałością podchodzili do kwestii utrzymania w optymalnym stanie poszczególnych elementów wnętrza. Dobrą praktyką jest również odmalowanie mieszkania po wynajmie, choć wiele osób wynajmujących zaznacza w umowie najmu, iż wyprowadzający się powinien przywrócić stan pomieszczeń to stanu początkowego. Bywa z tym jednak bardzo różnie - osoba, która wyprowadza się z danego miejsca, bardzo często chce wykonać wszelkie prace naprawcze jak najmniejszym nakładem sił i kosztów, używając do tego celu najtańszych farb. To zaś sprawia, że renowacja takiego wnętrza jest wymagana, nawet jeśli poprzednia była przeprowadzona stosunkowo niedawno. Warto również odnowić mieszkanie za pomocą dobrej farby w momencie, kiedy planujemy przearanżowanie całego wnętrza. Jeśli zmieniamy meble i elementy wystroju, to aż się prosi, aby odnowić również sufity i ściany.

Jaką farbę wybrać do malowania?

Jaką farbę wybrać do odświeżania wnętrz mieszkalnych?


Do malowania wnętrz pokoi dziecięcych warto wybrać farby, które są odporne na przetarcia. Szczególnie polecanym rodzajem farby są farby lateksowe, które posiadają specjalne właściwości tytanowe. Stanowią one o sile emulsji, gwarantując niespotykaną jak dotąd wytrzymałość na powstawanie czarnych śladów i przetarć, czyli tzw. scuffs. Mogą one pojawiać się w wyniku kontaktu różnych przedmiotów ze ścianą: obudowy odkurzacza, butów czy roweru.. Powłoka skutecznie chroni ściany przed beztroską zabawą dzieci, które mogłyby przez przypadek doprowadzić do powstawania zniszczeń. Dulux EasyCare+ jest przykładem takiego produktu, i co więcej, może być nanoszony w innych miejscach szczególnie narażonych na zarysowania (takich jak przedpokój czy korytarz). Z kolei do pomieszczeń kuchennych i łazienek poleca się wybieranie farb hydrofobowych, które niwelują negatywne oddziaływanie wilgoci i nie wchłaniają płynnych zabrudzeń mogących powodować przebarwienia na pomalowanej powierzchni. Jeśli nie wiemy, czy dany rodzaj farby będzie w naszym przypadku odpowiedni, to zawsze można postawić na testery kolorów. To najwygodniejszy sposób na to, aby przekonać się, czy dany kolor będzie pasował do danego pokoju.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...