Jaką farbę do mebli wybrać?

Malowanie mebli - jaką farbę wybrać?

Najbardziej ekonomicznym sposobem na odnowienie starych mebli jest ich ponowne pomalowanie. Dziś na rynku sprzedażowym bez problemu wybierzemy produkt, który będzie miał uniwersalne zastosowanie w kontekście odnowy poniszczonych elementów wyposażenia domu. Można także posłużyć się bardziej tradycyjnymi sposobami i skorzystać z długotrwałego procesu odnawiania mebli. Piłka jest po naszej stronie. Nawet, jeśli chcielibyśmy iść na łatwiznę, to bez problemu poddamy renowacji przedmioty za pomocą tylko i wyłącznie jednej farby. Czym malować meble i na co zwrócić uwagę, aby proces poprawiania ich wyglądu przebiegł pomyślnie? Więcej szczegółów poniżej.

Poprawa wyglądu podniszczonych mebli – kluczowy jest wybór farby


Renowacja stołów, szafek i komód to jeden z najefektowniejszych sposobów na odmianę oblicza mieszkania. Ta stosunkowo nieskomplikowana czynność jest w stanie realnie wpłynąć na wygląd wnętrza – i to bez konieczności ponoszenia dużych wydatków finansowych. Wiele osób popełnia jeden z najczęstszych błędów biorąc się do tego typu prac. Należy wiedzieć, że zwykła emulsja ścienna nie będzie odpowiednio się trzymać, jeśli zostanie nałożona na powierzchnię do tego nieprzystosowaną. Aby skutecznie wykonać ten proces, przyda się przede wszystkim dedykowana farba do mebli, która posiada odpowiednią przyczepność do podłoża i cechuje się optymalnymi walorami kryjącymi. Zatem, jaka farba do malowania mebli będzie najbardziej odpowiednia? Do wyboru mamy m.in. farby wodne do drewna oraz wodorozcieńczalne podkłady do tworzenia powłok malarskich. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Co więc wybrać, jeśli szukamy farby do mebli o możliwie jak najbardziej uniwersalnym zastosowaniu? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z produktu Dulux Szybka Odnowa Meble. To wodorozcieńczalna mieszanina, która nie potrzebuje podkładu.

Fabra, jako najlepszy sposób na poprawę wyglądu mebli

Jaką farbą pomalować meble i którą technikę wybrać?


Wiele zależy od tego, jaki będzie zakres naszych prac oraz które meble mają pójść pod pędzel. Jeśli zamierzamy odnowić akcesoria w pokoju dziecięcym, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na charakterystykę poszczególnych farb. Przykładowo, produkty z serii Dulux Szybka Odnowa Meble cechują się neutralnym zapachem. Parametry kryjące tego typu emalii są zadowalające, chociaż nie poleca się ich do odnawiania mebli znajdujących się w najbardziej wilgotnych i narażonych na zmiany temperatur miejscach. Do odnawiania mebli kuchennych czy kaloryferów, poleca się zaś inne produkty przeznaczone do drewna i metalu. Wśród nich znajdują się chociażby farby wodne, takie jak Dulux Rapidry. Przeznaczone są do pokrywania drewna, metalu, a także materiałów syntetycznych. Bez problemu odnowimy nimi niemalże całe pomieszczenie, zaczynając od malowania okien, a kończąc na odświeżaniu kaloryferów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki produkt zastosować także do przemalowywania doniczek plastikowych, listew PCV i dekoracji pokojowych.

Jaką farbę do poszczególnego zadania należy wybrać?

Cechy poszczególnych emalii. Jaka farba do malowania mebli będzie najlepsza?


Przystępując do renowacji mebli w niewielkim mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę czas schnięcia poszczególnych produktów kryjących. Farba do malowania mebli potrzebuje około 30-40 minut, aby mogła swobodnie wyschnąć na drewnianej powierzchni. Niekiedy jednak będziemy zobligowani do odnowienia znacznie większej powierzchni domowej, np. w postaci ściany pokrytej boazerią. Ten typ dekoracji ściennych wraca do łask, dlatego coraz większa liczba użytkowników decyduje się na przemalowanie boazerii mieszkaniowej. Specjalnie dla takich potrzeb przygotowano Dulux Szybka Odnowa Boazerie, czyli szybkoschnącą emalię, którą można pokrywać duże połacie. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że poszczególne typy farb potrzebują przynajmniej kilkunastu dni, aby nabyć optymalne walory odpornościowe. W przypadku większości emalii do drewna musimy liczyć się z tym, że dopiero po ok. miesiącu powierzchnia stanie się odporna na działanie wilgoci i brudu. Do tego czasu warto delikatnie obchodzić się z meblem, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której cały proces będziemy musieli powtarzać ponownie. Dużą zaletą nowoczesnych farb dostępnych w asortymencie Dulux jest fakt, że działają one kompleksowo. Nie trzeba stosować podkładów, ani lakierów. Wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię mebla i zadbać o to, aby z jego struktury zniknął kurz oraz pył. Farba do renowacji mebli powinna zostać nałożona w sposób tradycyjny, tj. wałkiem lub pędzlem. Niekiedy stosuje się również malowanie natryskowe, jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt umożliwiający podjęcie się tej metody.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...