5 kreatywnych sposobów na monochromatyczne wnętrze

Stworzenie modnego wnętrza w monochromatycznej palecie kolorów jeszcze nigdy nie było tak proste – poznaj inspiracje od firmy Dulux i pomaluj swój dom!

„Bardzo podoba mi się pomysł na monochromatyczną kolorystykę w moim nowym domu, ale chciałabym też wprowadzić do niego odrobinę koloru. Czy istnieje sposób na uzyskanie podobnego efektu bez wykorzystywania połączenia bieli i czerni?”

Czerń i biel to niezwykle efektowna kombinacja, która zdaje się być zawsze w modzie. Urządzanie mieszkania w oparciu o to świeże i czyste zestawienie kolorów to gwarancja atrakcyjnego i eleganckiego stylu każdego domu. Jeśli jednak martwisz się, czy połączenie czerni z bielą nie będzie zbyt surowe, spróbuj wykorzystać podobne, ale bardziej uniwersalne zestawienia kolorystyczne:

1. Grafitowy i delikatna biel

Delikatne stonowanie efektu czerni i bieli, sprawia, że kolorystyka wystroju stanie się bardziej przyjemna bez uszczerbku dla wyrazistości stylizacji

Połączenie bieli i czerni ma w sobie coś zdecydowanego. Jeżeli podoba nam się surowość takiej kompozycji, ale chcemy ją odrobinę złagodzić – wykorzystajmy pośrednie kolory z tej samej palety. Odcienie grafitu i delikatne biele stworzą kompozycję czystą i wyrazistą, a jednocześnie wnoszącą do pomieszczenia komfortową atmosferę. Całość aranżacji uzupełnij akcesoriami w wyrazistych kolorach, aby uzyskać przyjemny, podkreślający elegancję wystroju kontrast.

Jakie farby wybrać? Zimowa Cisza lub Okruch Lodu z palety Dulux Kolory Świata.

2. Granatowy, jasnoniebieski oraz szary

Wybierz granatowy kolor jako elegancką alternatywę dla czerni. Doda on głębi do wystroju bez obawy o zdominowanie całości stylizacji

Błękit i biel to klasyczne, sprawdzone połączenie – jeżeli jednak chcemy uniknąć wykorzystania „ogranych” już motywów, możemy zamienić biel na jasnoniebieski lub jasnoszary odcień, a całość nabierze nuty wyrafinowania. Jeżeli interesują Cię ciemniejsze barwy – wybierz kolor granatowy, który stanowi elegancką alternatywę dla czerni, a jednocześnie doda stylizacji głębi bez wrażenia przytłoczenia.

Stolarkę pomaluj farbą do drewna z połyskiem, aby mogła się wyróżnić na tle ścian utrzymanych w głębokim błękicie. Wrażenie kontrastu uzyskamy także malując framugi na ciemniejszy odcień – szczególnie efektownie będą się prezentować pomalowane w ten sposób futryny okienne.

Jakich farb użyć? Królewski Niebieski z palety Dulux EasyCare, Granat Pierwsza Klasa oraz Niewzruszona Szarość z Dulux EasyCare.

3. Szary i jeszcze raz szary

Ciemny odcień szarości to wybór dla osób ceniących elegancję stylu, który napełni dom atmosferą relaksu, kiedy połączy się go z jaśniejszym kolorem.

Jasny odcień szarości stał się w ostatnich latach niezwykle popularny jako uniwersalna alternatywa dla bieli i koloru kremowego. Z drugiej strony palety barw mamy kolor ciemnoszary, który jest doskonałym rozwiązaniem dla ceniących prostotę i elegancję – po zestawieniu z jaśniejszym odcieniem nadaje bowiem pomieszczeniu relaksującego klimatu. Zestawienie takie nie przyciąga naszego wzroku tak intensywnie, jak inne połączenia barw – idealnie sprawdzi się zatem w roli neutralnego tła dla ozdobnych mebli.

Jakich farb użyć? Mgła Absolutna, Trwałość Grafitu z palety Dulux EasyCare.

4. Ciemna i pastelowa zieleń

Kolor zielony jest zwykle postrzegany jako uosobienie spokoju, dlatego najlepiej sprawdza się w miejscach, które mają być oazą relaksu

Głęboka, delikatna zieleń połączona z subtelnym, pastelowym odcieniem tworzy atmosferę świeżości i jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników natury. Kolor zielony jest zwykle postrzegany jako uosobienie spokoju, dlatego najlepiej sprawdza się w miejscach, które mają być oazą relaksu – stanowi także optymalne rozwiązanie dla osób, które potrzebują skupienia, warto więc zastosować go w pokoju dla ucznia lub gabinecie.

Głęboka, delikatna zieleń połączona z subtelnym, pastelowym odcieniem tworzy atmosferę świeżości i jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników natury. Kolor zielony jest zwykle postrzegany jako uosobienie spokoju, dlatego najlepiej sprawdza się w miejscach, które mają być oazą relaksu – stanowi także optymalne rozwiązanie dla osób, które potrzebują skupienia, warto więc zastosować go w pokoju dla ucznia lub gabinecie.

Jakich farb użyć? Spróbuj kolorów z mieszalnika L1.30.21 lub kolorów gotowych Dzikie Pnącza z palety Dulux Kolory Świata.

5. Beżowy i biały

Połączenie ciepłego beżu ze śnieżnym odcieniem bieli to sprawdzony sposób na uzyskanie eleganckiego stylu w nowym domu

Połączenie ciepłego beżu ze śnieżnym odcieniem bieli to sprawdzony sposób na uzyskanie eleganckiego stylu w nowym domu, szczególnie jeśli masz obawy przed sięgnięciem po bardziej odważne kolory. Jest to także doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń – ciepłe i jasne kolory pozwalają na optyczne powiększenie pokoju, maksymalnie wykorzystując dostępne światło i tworząc przestrzeń, w której każdy poczuje się komfortowo. Aby urozmaicić takie zestawienie kolorystyczne całość stylizacji dopełnij akcesoriami w neutralnych barwach oraz przyjemnymi w dotyku tkaninami.

Jakie farby wybrać? Mistrzowskie Płótno, Niebywale Śmietankowy z palety Dulux EasyCare.

Złota myśl

W celu skompletowania wystroju utrzymanego w ciemniejszej kolorystyce dodaj do swoich wnętrz lustra, które rozprowadzą światło po całym pokoju, tworząc złudzenie większej przestrzeni.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...