5 sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia

Jak optycznie powiększyć małe pomieszczenie – inspiracje Dulux

„Kocham mój nowy dom, ale mam jeden pokój, który jest wyjątkowo mały. Co mogę zrobić, aby wydawał się nieco większy?”

Jeśli przeprowadzasz się do mniejszego mieszkania lub po raz pierwszy stajesz się właścicielem niewielkiego domu, prawdopodobnie przynajmniej jeden pokój nie będzie tak duży, jakbyś chciała. Nie pozwól, by niewielkie rozmiary pomieszczenia zdominowały jego aranżację - dzięki kilku sztuczkom malarskim możesz z łatwością optycznie powiększyć jego wielkość.

Projektantka wnętrz, Henrietta von Stockhausen z firmy VSP Interiors, przedstawia pięć pomysłów malarskich, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

1. Ciemność, widzę ciemność

Chłodniejsze kolory na ścianach sprawiają wrażenie większej przestrzenności i lekkości wystroju. Aby uzyskać maksymalny efekt lekkości, pomaluj salon jasnymi odcieniami szarości i błękitu.

Niewielkie pomieszczenia wcale nie muszą być malowane jasnymi kolorami – wszystko zależy od ich przeznaczenia. Do sypialni zapewne lepiej pasują cieplejsze kolory, zaś łazienka lepiej wygląda w chłodniejszych odcieniach. Jeśli zależy Ci na efekcie przytulności, kolor ciemnoniebieski może sprawdzić się, jak żaden inny.

2. Stwórz iluzję przestrzeni

Na malowanej kolorem ścianie pozostaw przestrzeń wielkości około 10 cm od sufitu lub brzegu gzymsu, a następnie pomaluj ją białym kolorem. Ten dodatkowy biały pas powiększy wizualnie wysokość sufitu, zwiększając optycznie wielkość pokoju. Głębokie tony koloru morskiego wyglądają wyjątkowo elegancko w połączeniu ze śnieżną bielą, ale metoda ta sprawdzi się z większością kolorów.

3. Poszerz korytarze

Nawet jeśli nie jesteś fanką ścian dekoracyjnych, to zalecałabym wykorzystanie ich możliwości, jeśli w mieszkaniu masz długi i wąski korytarz. Ciemny kolor z każdej strony przyciągnie wzrok i zniweluje wrażenie przesadnej długości. Co powiesz na głęboką, soczystą czerwień?

Ciekawe efekty może przynieść także użycie geometrycznych wzorów – szczególnie te najprostsze, takie jak pasy na ścianie, pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać potencjał iluzji optycznych.

4. Wykorzystaj spójną kolorystykę

Pomaluj ościeżnice, listwy przypodłogowe i pozostałe gzymsy jasnymi, odbijającymi światło kolorami, które będą delikatnie kontrastować z odcieniem na ścianach.

Wybierz materiały i meble w odcieniach podobnych do koloru ścian, aby cała aranżacja była spójna i płynna. Dzięki temu uzyskasz efekt uporządkowanej przestrzeni, która wydaje się większa niż w rzeczywistości. Odcienie zieleni sprawdzą się tu wyjątkowo dobrze, tworząc przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i koncentracji, a jeżeli zastosujemy jaśniejsze odcienie tego koloru – rezultatem będzie pomieszczenie odświeżające i pozwalające szybko zregenerować siły!

5. Użyj farby do drewna

W niewielkim pokoju elementy drewniane i listwy powinny być o jeden stopień ciemniejsze niż kolor ściany. Stworzony w ten sposób kontrast pozwoli na uwypuklenie walorów architektonicznych pomieszczenia, a same ściany będą wydawać się nieco wycofane, przez co pokój zyska na optycznej przestrzenności. Jeśli szukasz wyrafinowanej aranżacji, połącz ze sobą jaśniejsze odcienie szarości na ścianach i ciemniejsze na stolarce – jeżeli farba do drewna będzie się przy tym różnić połyskiem od tej, którą pomalujesz ściany, efekt będzie szczególnie spektakularny.

Złota myśl

Kiedy ściany są już pomalowane, zawieś w pokoju duże lustra – nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale i „rozprowadzą” po nim światło.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...